Trwa ładowanie...
d4knrs6
Radio Zet

Bartłomiej Sienkiewicz: to obrzydliwy spektakl - właśnie zabijamy Lecha Wałęsę

• Lech Wałęsa pociągnął miliony Polaków do wolności - uważa Bartłomiej Sienkiewicz
• Wałęsa nie jest postacią kryształową. Upadł nisko i tak jak każdy, ma prawo do tego, żeby się bronić
• Historia nie jest tworzona przez anioły, tylko przez ludzi uwikłanych w swoje słabości
• Zaapelował do S. Cenckiewicza: "dowody na stół!"
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Bartłomiej Sienkiewicz: to obrzydliwy spektakl - właśnie zabijamy Lecha Wałęsę
(WP.PL, Fot: Andrzej Hulimka)
d4knrs6

- Lech Wałęsa był koniem pociągowym, który pociągnął miliony Polaków do wolności. Właśnie go zabijamy, a mnóstwo żab podnosi łapy, żeby je podkuć. To obrzydliwy spektakl – powiedział Bartłomiej Sienkiewicz w Radiu ZET, komentując ujawnienie akt TW „Bolka” przez IPN.

- Wałęsa nie jest postacią kryształową. Upadł nisko i tak jak każdy, ma prawo do tego, żeby się bronić, zasłaniać oczy i mówić: nie było tego. To jego słabość. Ale nie odmawiajmy mu tego, że Lech Wałęsa był tym przywódcą, który wywiódł nas z komunizmu do wolności – dodał były minister spraw wewnętrznych w rządzie PO.

– Jego uwikłanie zostało ujawnione publicznie i jest coraz bardziej poza dyskusją. Lech Wałęsa nie jest w stanie się oswoić z tą sytuacją i przemóc swojej słabości – mówił Sienkiewicz.

d4knrs6

"Kogo chcemy pamiętać?"

- To pytanie do nas: kogo chcemy pamiętać? Czy chcemy pamiętać zaszczutego robotnika, który po masakrze ’70 roku idzie na współpracę z SB, czy człowieka, który mimo tego stanął na czele dziesięciomilionowej „Solidarności” i wypowiedział posłuszeństwo swoim byłym mocodawcom – przekonywał Bartłomiej Sienkiewicz w Radiu ZET.

- Musimy się zdobyć na odrobinę wielkoduszności wobec postaci historycznej, której wszyscy bardzo wiele zawdzięczamy, również tej obecnej – dodał i stwierdził, że Wałęsie należy wybaczyć nie tylko to, że uległ SB w latach 70., ale również to, że dziś idzie w zaparte.

"Klasyczny polski bohater. Jak Wallenrod i Kmicic"

d4knrs6

- Nie trzeba zmieniać historii Polski. Ona nie jest tworzona przez anioły ani świętych, tylko przez ludzi uwikłanych w swoje słabości i w historię.Wałęsa jest klasycznym, niejednoznacznym bohaterem. To dziwne, że wszyscy się rzucili na Lecha Wałęsę, kiedy dzieci się uczy o Konradzie Wallenrodzie i Andrzeju Kmicicu, który służył Szwedom, a potem się nawrócił na wolną Polskę – argumentował Sienkiewicz.

Odpowiedział również Sławomirowi Cenckiewiczowi, który twierdzi, że Wałęsa nie przerwał współpracy w latach 80. - Dowody na stół. Jak pan Cenckiewicz pokaże dokumenty, które inni historycy uznają, to możemy rozmawiać. Na razie mamy do czynienia, moim zdaniem, z gołosłowiem – mówił.

- Nie będę sędzią innych ludzi. Miałem łaskę późnego urodzenia i nie jestem w stanie się wcielić w skórę prostego robotnika, który ma przeciwko sobie taką maszynkę do mięsa, jakim był aparat represji PRL – powiedział Barłotmiej Sienkiewicz u Moniki Olejnik.

Nie będę sędzią, nie jestem w stanie wcielić się w skórę prostego robotnika, który ma przeciwko sobie aparat raepresji

d4knrs6

W audycji „Gość Radia ZET” były minister spraw wewnętrznych odmówił oceny postępowania Lecha Wałęsy, który w latach ’70 miał współpracować ze Służbą Bezpieczeństwa PRL.

- Wie pani co, nie będę sędzią innych ludzi. Ja miałem tą łaskę późnego urodzenia i że moje kontakty ze służbą bezpieczeństwa odbywały się w sytuacji, w której strasznie łatwo było w jakiś sposób stawiać opór, szczególnie w dużym mieście, gdzie pewne rzeczy były po prostu łatwiejsze. Ale nie jestem w stanie się wcielić w skórę człowieka, prostego robotnika, który ma przeciwko sobie taką maszynkę do mięsa, jakim był aparat represji PRL. Gdybym był na jego miejscu nie wiem czy bym nie został współpracownikiem służby bezpieczeństwa, nie wiem, ponieważ dotykamy tutaj pewnych sytuacji granicznych. Nie będę osądzał innych ludzi za współpracę, nawet tych, którzy donosili na mnie – mówił polityk.

Minister spraw wewnętrznych w rządzie Platformy Obywatelskiej rozmawiał z Moniką Olejnik w audycji "Gość Radia ZET" o ujawnieniu akt TW Bolka.

d4knrs6

Podziel się opinią

Share
d4knrs6
d4knrs6
Więcej tematów