Bangladesz: 90‑letni były lider islamistów skazany na 90 lat więzienia
Specjalny trybunał w Bangladeszu skazał na 90 lat więzienia byłego lidera islamistów Ghulama Azama za zbrodnie popełnione ponad cztery dekady temu, w trakcie wojny o niepodległość kraju. Po ogłoszeniu wyroku doszło do starć między policją a zwolennikami byłego przywódcy.
15.07.2013 | aktual.: 15.07.2013 13:30
90-letni Ghulam Azam, były lider i obecny zwierzchnik duchowy partii Dżamaat-e-Islami, został uznany za winnego planowania, zmowy, podżegania i współudziału w ludobójstwie i zbrodniach przeciwko ludzkości. Oskarżonemu przedstawiono łącznie 61 zarzutów.
Do okrucieństw doszło w 1971 roku podczas wojny o niepodległość. W jej wyniku Bangladesz oddzielił się od Pakistanu. W konflikcie zginęło według różnych szacunków od 300 tys. do 3 mln osób, a około 200 000 kobiet zostało zgwałconych.
Opisywany przez partyjnych kolegów jako pisarz i myśliciel islamu, Azam wypowiadał się przeciwko niepodległości Bangladeszu od Pakistanu, argumentując, że taka niezależność podzieli muzułmańską wspólnotę.
Prokuratorzy: jak Hitler
Prokuratorzy żądali dla Azama kary śmierci, porównując go do Adolfa Hitlera. Opisywali go jako "drogowskaz" dla wszystkich zbrodniarzy i "architekta" dla bojówek, które dopuszczały się okrucieństw.
Sąd ogłosił, że 91-letni Azam zasługuje na karę śmierci, ale dostał dożywocie ze względu na podeszły wiek.
Przemoc na ulicach
Bezpieczeństwo w trybunale do spraw zbrodni wojennych, ustanowionym przez świecki rząd Bangladeszu w 2010 roku, zostało wzmocnione. Przemoc na ulicach wielu miast wybuchła na ulicach już w niedzielę - po tym, jak sędziowie przenieśli ogłoszenie wyroku na poniedziałek.
Partia Jamaat-e-Islami (JI), której liderem był Azam w latach 1969-2000, wezwała do strajku generalnego. Jest to największa partia islamistyczna i główna siła opozycji w Bangladeszu.
Ghulam Azam to piąty przywódca islamski skazany w tym roku przez specjalny trybunał ds. zbrodni międzynarodowych w Bangladeszu, powołany przez obecny rząd do osądzenia zbrodni popełnionych w czasie wojny o niepodległość w 1971 r.