Trwa ładowanie...
d2v1qu3
04-09-2006 13:50

Balcerowicz złożył wniosek do prokuratury przeciwko Hofmanowi

Prezes Narodowego Banku Polskiego Leszek
Balcerowicz złożył do prokuratury wniosek "o wszczęcie
postępowania i ściganie Adama Hofmana (PiS) za rozpowszechnianie
fałszywych oskarżeń w wypowiedzi udzielonej dziennikowi "Super
Express" - poinformował rzecznik prasowy NBP Karol
Smoląg.

d2v1qu3
d2v1qu3

Prof. Balcerowicz nigdy nie reagował krokami prawnymi na wyzwiska, ale tu, podobnie jak w przypadku Artura Zawiszy (przewodniczącego komisji śledczej ds. banków), chodzi o fałszywe oskarżenia, dlatego po raz drugi zdecydował się zwrócić do prokuratury - powiedział Smoląg.

Wniosek do prokuratury dotyczy informacji udzielonej przez Hofmana - członka komisji śledczej - poniedziałkowemu "Super Expressowi". Jak podał dziennik, poseł porównał daty decyzji wydanych przez Komisję Nadzoru Bankowego w sprawie konkretnych banków i zestawił je z datami wpłat, jakich dokonywały one na rzecz fundacji Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych (CASE), prowadzonej przez żonę Balcerowicza.

Porównanie ewidentnie wskazuje, że mogło dojść do płatnej protekcji, a co najmniej konfliktu interesów - uważa cytowany przez gazetę Hofman. Według "Super Expressu", podejrzenia posła wzbudza dziewięć transakcji z lat 2001-2004.

18 stycznia 2001 r. Komisja Nadzoru Bankowego zezwoliła na przejęcie przez BRE Bank SA akcji Banku Częstochowa SA. Cztery dni później, 22 stycznia 2001, BRE Bank wpłacił na konto Fundacji CASE 40 tys. 750 zł. Inna transakcja: 7 marca 2001 r. KNB zezwoliła na nabycie przez ING Bank akcji Banku Śląskiego. Niecałe trzy tygodnie później ING wpłaciło 60 tys. na konto fundacji CASE- wylicza Hofman na łamach gazety. Czy gdyby nie było wpłat na konto Fundacji CASE, to czy decyzje KNB byłyby takie same? Dla mnie te poszlaki są oczywiste - powiedział poseł "SE".

d2v1qu3

Rzecznik NBP powiedział: Tym razem fałszywe oskarżenia są formułowane nie tylko pod adresem prof. Leszka Balcerowicza, lecz również innych członków Komisji Nadzoru Bankowego, którzy uczestniczyli w podejmowaniu decyzji, a pośrednio pod adresem ekspertów Generalnego Inspektoratu Nadzoru Bankowego, którzy przygotowywali projekty decyzji.

Z wyjaśnienia przesłanego w poniedziałek PAP przez rzecznika NBP wynika, że CASE i BRE Bank podpisały 4 stycznia 1999 roku umowę na czas nieokreślony, przewidującą współpracę w organizowaniu m.in. seminariów i konferencji. W ramach tej umowy BRE Bank finansuje cykliczne seminaria i publikację zeszytów BRE Bank - CASE.

Z wyjaśnienia wynika też, że KNB wszystkie decyzje do spraw cytowanych przez Hofmana wydawała jednogłośnie, nie były to wyłącznie decyzje samego Balcerowicza. Np. 18 stycznia 2001 r. - dwa lata po podpisaniu umowy pomiędzy BRE Bankiem i CASE - KNB zgodziła się na wykonywanie przez BRE Bank SA prawa z ponad 75 proc. akcji Banku Częstochowa SA. Uchwała została przyjęta jednogłośnie przez wszystkich ówczesnych członków KNB, tj. Leszka Balcerowicza, Rafała Zagórnego, Ryszarda Ławniczaka, Ewę Kawecką- Włodarczyk, Jacka Sochę, Przemysława Morysiaka i Wojciecha Kwaśniaka. Następnie, jak podał Smoląg, KNB wydała 12 grudnia 2001 roku zezwolenie na wykonywanie przez Commerzbank AG z siedzibą we Frankfurcie nad Menem praw właścicielskich z ponad 33 proc. ale nie więcej niż 55 proc. akcji BRE Banku SA. KNB wyraziła 18 listopada 2002 r. zgodę na połączenie BRE Banku i Banku Częstochowa. Także tę uchwałę podjęto jednogłośnie.

Jak poinformował rzecznik NBP, CASE i ING Bank Śląski podpisały 21 września 1998 roku umowę o współpracy, w której bank zobowiązał się do wspierania działalności badawczej instytutu w latach 1999- 2003. Na podstawie aneksu do umowy z 1999 roku ING finansował stypendia doktoranckie i właśnie na nie przeznaczone były przywołane przez posła Hofmana kwoty - zaznaczył rzecznik.

d2v1qu3

KNB wydała 7 marca 2001 r. - prawie trzy lata po podpisaniu umowy pomiędzy ING Bankiem Śląskim i CASE - zezwolenie na wykonywanie podczas WZA przez ING Bank z siedzibą w Amsterdamie praw właścicielskich z ponad 75 proc. akcji Banku Śląskiego S.A. Uchwała została podjęta jednogłośnie.

KNB rozpatrzyła 12 listopada 2003 r. informację przedstawioną przez ING Bank N.V. na temat wywiązywania się z zobowiązań złożonych KNB w 2001 r., dotyczących notowania akcji ING Banku Śląskiego SA na GPW w Warszawie i obniżenia udziału w akcjonariacie banku do 75 proc. Ta sprawa nie wymagała decyzji KNB - komisja jedynie przyjęła informację banku do wiadomości.

Smoląg przypomniał też, że procedury przygotowywania i podejmowania decyzji w nadzorze bankowym są oparte na formalnych regulaminach, wszystkie etapy są przejrzyste i udokumentowane a działania Hofmana są - zdaniem rzecznika NBP - eskalacją kampanii pomówień. Jak dodał Smoląg, "to fala oszczerstw szkalujących funkcjonariuszy publicznych czyli członków KNB".

d2v1qu3

"W świetle przytoczonych informacji o systemie wypracowywania i podejmowania decyzji w nadzorze bankowym oraz szczegółowych informacji o konkretnych decyzjach KNB, rozpowszechnianie przez Adama Hofmana zarzutu przyjęcia korzyści majątkowych przez członków KNB wyczerpuje znamiona przestępstwa opisanego w art. 226 kodeksu karnego" - napisał w komunikacie rzecznik NBP.

Hofman poinformował w poniedziałek, że złożył zawiadomienie do prokuratury w związku z możliwością popełnienia przestępstwa przez członków Komisji Nadzoru Bankowego (KNB). Chodzi - jak powiedział - o "ewidentny konflikt interesów" między KNB a fundacją CASE kierowaną przez Ewę Balcerowicz. Hofman tłumaczył, że KNB podejmowała decyzje dotyczące konkretnych banków, a banki te następnie wpłacały wysokie darowizny na rzecz fundacji CASE. Według posła, było dziewięć takich przypadków.

d2v1qu3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2v1qu3
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj