Balcerowicz: recesja już się skończyła
Według prezesa NBP Leszka Balcerowicza, do przedstawicieli Banku Światowego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego dotarły informacje o zagrożeniu niezależności Rady Polityki Pieniężnej w Polsce. Leszek Balcerowicz, który przebywał w Waszyngtonie z okazji wiosennej sesji Banku Światowego i Funduszu, spotkał się z kierownictwem obu instytucji oraz szefem Zarządu Amerykańskich Rezerw Federalnych Alanem Greenspanem.
Prezes NBP w czasie konferencji prasowej na zakończenie swojej wizyty powiedział, że jego rozmówcy podkreślali konieczność utrzymania niezależności Banku Centralnego.
Według Balcerowicza, przedstawiciele MFW i Banku Światowego dobrze ocenili sytuację makroekonomiczną naszego kraju i nie kwestionowali zasad polityki pieniężnej prowadzonej przez NBP. W ten sposób Balcerowicz skomentował raport opublikowany przed waszyngtońską sesją, w którym stwierdzono, ze spośród dziesięciu krajów kandydujących do Unii Europejskiej Polska najgorzej radzi sobie z globalnym spowolnieniem gospodarki.
Raport stwierdza, ze inne kraje naszego regionu zastąpiły spadek eksportu zwiększonym popytem wewnętrznym. Było to możliwe dzięki niskiej inflacji i niskim stopom procentowym. W Polsce ten mechanizm nie zadziałał. Leszek Balcerowicz podkreślił, że sytuacja gospodarcza Polski nie pozwalała na szybsze obniżanie stóp procentowych.
Prezes NBP zwrócił też uwagę na pozytywne prognozy MFW i Banku Światowego dotyczące przyszłości światowej gospodarki. Według obu instytucji, globalna recesja już się zakończyła, co powinno pomóc także takim krajom, jak Polska. Można oczekiwać, zwłaszcza w drugiej połowie roku, korzystniejszych warunków dla rozwoju polskiej gospodarki -powiedział prezes NBP.
Balcerowicz dodał, że zagrożeniem dla wychodzenia światowej gospodarki z recesji jest niestabilna sytuacja na rynku ropy naftowej, niepewne perspektywy ekonomii japońskiej i poważny kryzys w Argentynie.(ck)