Trwa ładowanie...

Awaria elektrowni jądrowej w Fukushimie. Promieniowanie przyczyną śmierci pracownika

Japoński rząd przyznał, że jeden z robotników w elektrowni jądrowej w Fukushimie zmarł w wyniku napromieniowania. Do awarii doszło w wyniku trzęsienia ziemi i tsunami, które miało miejsce siedem lat temu.

Awaria elektrowni jądrowej w Fukushimie. Promieniowanie przyczyną śmierci pracownikaŹródło: Wikimedia Commons CC BY-SA, fot: IAEA Imagebank
d1jcim2
d1jcim2

Ministerstwo Zdrowia, Pracy i Opieki Społecznej poinformowało, że rodzinie 50-latka pracującego w elektrowni w Fukushimie należy się odszkodowanie. Mężczyzna był odpowiedzialny za pomiar promieniowania. Na wrażliwym terenie pracował co najmniej dwukrotnie. Zmarł na raka płuc, który został u niego zdiagnozowany w lutym 2016 r. - podaje portal japantoday.com.

50-latek miał być narażony na ok. 4 razy wyższą dawkę niż ta, która prowadzi do poważnego zachorowania na raka. Promieniowanie spowodowało również choroby czterech innych pracowników. Tokyo Electric, które zarządzało elektrownią stoi teraz w obliczu szeregu spraw sądowych. Japonia odnotowała wzrost liczby zgonów wśród ewakuowanych, ale problem został przypisany chaosowi podczas ewakuacji i urazom psychicznym.

Do katastrofy elektrowni w Fukushimie doszło w marcu 2011 r. Trzęsienie ziemi o sile 9 stopni w skali Richtera wywołało tsunami, które doprowadziło do awarii elektrowni jądrowej. W wyniku zdarzenia śmierć poniosło 18 tys. osób. 2,5 tys. nigdy nie odnaleziono, a ponad 3 tys. zmarło w wyniku następstw kataklizmu. Ponad 160 tys. osób zmuszono do opuszczenia swoich domów.

Zobacz także: Rytel, rok po tragicznej nawałnicy

Źródło: japantoday.com

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1jcim2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1jcim2
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj