Trwa ładowanie...

Fukushima. Odkryto nowe źródło promieniowania

Operator zniszczonej w wyniku trzęsienia ziemi i tsunami japońskiej elektrowni jądrowej w Fukushimie poinformował o odnalezieniu miejsca, gdzie wciąż może się znajdować paliwo nuklearne. Stało się to niemal sześć lat po katastrofie.

Share
Fukushima. Odkryto nowe źródło promieniowania
Źródło: Wikimedia Commons
dj4liv0

Niebezpieczeństwo wykryto pod reaktorem nr 2 podczas inspekcji. Zdalnie sterowane maszyny z zainstalowanymi kamerami i czujnikami, dotarły w miejsce, gdzie wciąż mogą się znajdować stopione pręty paliwowe.

Jak podkreślają eksperci, jeśli wstępna analiza potwierdzi się, będzie to oznaczało przełom w zabezpieczaniu uszkodzonego reaktora.

W marcu 2011 roku po potężnym trzęsieniu ziemi i towarzyszącym mu tsunami stopieniu uległy trzy reaktory elektrowni jądrowej w Fukushimie Od tego czasu trwa usuwanie szkód i zabezpieczanie terenu. W ciągu sześciu lat udało się odnaleźć i usunąć stopione pręty paliwowe tylko z jednego kompleksu siłowni.

W grudniu ubiegłego roku władze Japonii podwoiły szacowaną sumę usuwania szkód związanych z katastrofą w Fukushimie. Według najnowszych wyliczeń, zabezpieczanie terenu pochłonie 188 miliardów dolarów.

dj4liv0

Podziel się opinią

Share
dj4liv0
dj4liv0
Więcej tematów