Trwa ładowanie...
d43z7w1

Fukushima. Odkryto nowe źródło promieniowania

Operator zniszczonej w wyniku trzęsienia ziemi i tsunami japońskiej elektrowni jądrowej w Fukushimie poinformował o odnalezieniu miejsca, gdzie wciąż może się znajdować paliwo nuklearne. Stało się to niemal sześć lat po katastrofie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Elektrownia atomowa Fukushima. (Wikimedia Commons)
d43z7w1

Niebezpieczeństwo wykryto pod reaktorem nr 2 podczas inspekcji. Zdalnie sterowane maszyny z zainstalowanymi kamerami i czujnikami, dotarły w miejsce, gdzie wciąż mogą się znajdować stopione pręty paliwowe.

Jak podkreślają eksperci, jeśli wstępna analiza potwierdzi się, będzie to oznaczało przełom w zabezpieczaniu uszkodzonego reaktora.

W marcu 2011 roku po potężnym trzęsieniu ziemi i towarzyszącym mu tsunami stopieniu uległy trzy reaktory elektrowni jądrowej w Fukushimie Od tego czasu trwa usuwanie szkód i zabezpieczanie terenu. W ciągu sześciu lat udało się odnaleźć i usunąć stopione pręty paliwowe tylko z jednego kompleksu siłowni.

W grudniu ubiegłego roku władze Japonii podwoiły szacowaną sumę usuwania szkód związanych z katastrofą w Fukushimie. Według najnowszych wyliczeń, zabezpieczanie terenu pochłonie 188 miliardów dolarów.

d43z7w1

Podziel się opinią

Share

d43z7w1

d43z7w1
Więcej tematów