Unia mu nie daruje. Te dwa słowa miażdżą rządy Orbana
Węgier nie można uważać już za demokrację, a wartości europejskie są w tym kraju systemowo zagrożone - stwierdził Parlament Europejski w przyjętym raporcie.
15.09.2022 | aktual.: 15.09.2022 16:27
Parlament Europejski przyjął stanowisko, w którym skrytykował formę sprawowania rządów na Węgrzech przez premiera Viktora Orbana. W dokumencie określono obecny ustrój Węgier jako "autokrację wyborczą".
Parlament Europejski o Węgrzech
Stanowisko poparło 433 eurodeputowanych. 123 europosłów było przeciwko a 28 wstrzymało się od głosu.
Raport to kolejne upomnienie Węgier przez instytucje Unii Europejskiej, które od lat zwracają uwagę na naruszanie praworządności przez rząd Viktora Orbana. Jak zwraca uwagę serwis Politico, nie oznacza to, że Węgry poniosą konsekwencje.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz także: Minister uderza w TVN. "To dziwne, że materiał pojawia się teraz"
W stanowisku Parlamentu Europejskiego mowa m.in. o problemach z funkcjonowaniem systemu wyborczego oraz zagrożeniem dla niezależności sądownictwa. Mowa też o obawach wobec naruszania wolności akademickich i religijnych oraz praw mniejszości.
Również Komisja Europejska zwraca uwagę na problemy Węgier z przestrzeganiem praworządności. Fideszowi, partii Viktora Orbana, zarzucono nadużywanie publicznych pieniędzy, przez co osoby bliskie węgierskiej partii rządzącej odnosiły korzyści majątkowe.
Czwartkowy raport Parlamentu Europejskiego nawołuje Radę Unii Europejskiej do podjęcia działań wobec Węgier.
Źródło: Politico