Trwa ładowanie...

Atomowe manewry NATO. "Gotowość użycia bomb jądrowych B61"

Siły powietrzne NATO rozpoczęły ćwiczenia "Steadfast Noon". Ich celem jest sprawdzenie gotowości do użycia w działaniach bojowych w Europie taktycznych bomb jądrowych B61. Tymczasem MSZ Rosji domaga się wycofania z baz na terenie europejskich państw broni atomowej USA.

Atomowe manewry NATO. "Gotowość użycia bomb jądrowych B61"Źródło: USAF, fot: Sgt. R. Alex Durbin
dy0o1pj
dy0o1pj

W manewrach NATO biorą udział belgijskie myśliwce F-16 i niemieckie Tornado Pa-200. Zaangażowany jest też personel dwóch baz, gdzie stacjonują maszyny i magazynowane są bomby B61: Kleine Brogel w Belgii i Büchel w Niemczech - informuje defence24.pl.

Dowództwo Sojuszu nie informuje o szczegółach operacji. Wiadomo jednak, że siły, które uczestniczą w manewrach, realizują fikcyjny scenariusz działań bojowych. Najprawdopodobniej chodzi o reakcję na atak z użyciem broni atomowej przez przeciwnika.

Zobacz też: Tajny zwiadowca NATO

Komentatorzy zwracają uwagę, że ćwiczenia "Steadfast Noon" przeprowadzane są tuż po rosyjsko-białoruskich manewrach Zapad-17 oraz udanej próbie - zmodyfikowanej przez Rosję - rakiety balistycznej RS-24 Jars.

dy0o1pj

Jak przypomina defence24.pl, w Europie jest teraz ok. 200 bomb taktycznych B61 i są one rozmieszczone w sześciu bazach NATO. Oprócz wspomnianych w Niemczech i Belgii to także Incirlik w Turcji, Aviano i Ghedi Torre we Włoszech oraz Volkel w Holandii.

Bomby przechowywane są w wzmocnionych schronach i pozostają pod kontrolą wojsk USA. W razie konfliktu zbrojnego Amerykanie mają jednak wydać tę broń europejskim sojusznikom.

Ławrow: bomby powinny wrócić do USA

Działań NATO nie pozostawili bez komentarza Rosjanie. Szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow stwierdził podczas moskiewskiej konferencji poświęconej nierozprzestrzenianiu broni jądrowej, że amerykańskie bomby, które znajdują się w Europie, powinny wrócić na terytorium USA.

dy0o1pj

Ławrow po raz kolejny skrytykował również budowę amerykańskiej tarczy antyrakietowej w Polsce i Rumunii.

- Jednym z kluczowych problemów pozostają dążenia USA i ich sojuszników w Europie, regionie Pacyfiku oraz w innych regionach do utworzenia światowego systemu obrony przeciwrakietowej, do przybliżenia jego elementów do rosyjskich oraz chińskich granic - mówił szef rosyjskiej dyplomacji.

- Jestem pewien, że dwustronny dialog pomiędzy Rosją i USA w sprawie strategicznej stabilności będzie kontynuowany - powiedział, dodając jednak, że jest sceptyczny jeśli chodzi o owocność dalszych bilateralnych rozmów. Szef rosyjskiej dyplomacji podkreślił, że opowiada się za rozszerzeniem negocjacji o inne kraje posiadające broń jądrową.

Źródła: defence24.pl, PAP

dy0o1pj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dy0o1pj
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj