Trwa ładowanie...

"To niesamowite". Admirał NATO o ataku Rosji. Uciekał do schronu

Przebywający w Kijowie szef Komitetu Wojskowego NATO, admirał Rob Bauer, w środku nocy uciekał do schronu z powodu ataku rakietowego Rosji. - Spędziliśmy tam 2,5 godziny. Na Kijów wystrzelono 31 rakiet. Wszystkie zostały zestrzelone. Niesamowite. To świadczy o profesjonalizmie Sił Zbrojnych Ukriany - powiedział.

Atak Rosji na Kijów. Admirał NATO uciekał do schronu Atak Rosji na Kijów. Admirał NATO uciekał do schronu Źródło: FORUM
dae6izi
dae6izi

Szef Komitetu Wojskowego NATO admirał Rob Bauer, przebywający z wizytą w Ukrainie, powiedział w rozmowie z dziennikarzami TSN, że w środku nocy uciekał do schronu z powodu rosyjskiego ataku na Kijów.

Bauer o ukraińskiej obronie powietrznej: To niesamowite

- Kiedy jedziesz tu pociągiem, czekasz, aż wjedziesz w strefę walk. Ale tak naprawdę trafiasz do absolutnie funkcjonalnego, nowoczesnego i współczesnego miasta, które wygląda jakby nic złego się nie działo - mówił admirał Bauer.

- I nagle rozpoczyna się ostrzał - mówi dziennikarka TSN.

dae6izi

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kule ognia w Kijowie. Kindżały uderzyły w stolicę

- Tej nocy o godz. 3:30 (czasu lokalnego - przyp. red) rozpoczął się alarm. Zeszliśmy do schronu, w którym spędziliśmy 2,5 godziny. Na Kijów wystrzelono 31 rakiet. Wszystkie zostały zestrzelone przez Siły Zbrojne Ukrainy. To niesamowite. To dowód na to, jak profesjonalna jest ukraińska broń wykorzystywana do obrony powietrznej - dodał

Wizyta szef Komitetu Wojskowego NATO ma związek z odbywającym się w stolicy Forum Bezpieczeństwa. Bauer zapewnił, iż szwedzka flaga "nie będzie jedyną niebiesko-żółtą flagą w kwaterze głównej NATO".

- Moja wizyta jest pierwszą wizytą delegacji wojskowej NATO, która odwiedziła Ukrainę po inwazji (Rosji) na pełną skalę. Świadczy ona o tym, że NATO i Ukraina są dziś tak blisko siebie, jak nigdy wcześniej - powiedział holenderski wojskowy, występując na 16. Kijowskim Forum Bezpieczeństwa.

dae6izi

Bauer wyraził szacunek dla wojny obronnej, którą prowadzi Ukraina z Rosją oraz dla siły narodu i żołnierzy ukraińskich. Admirał jest przekonany, że Ukraina stanie się członkiem NATO.

- Razem robimy wszystko, co możliwe, by Ukraina stała się członkiem naszego Sojuszu. Szwedzka flaga nie będzie jedyną niebiesko-żółtą flagą w kwaterze głównej NATO. Dlaczego? Dlatego, że wszyscy wierzymy w siłę demokracji - podkreślił.

"W Rosji nie ma wyboru, tam jest tylko siła"

Wojskowy przeciwstawił ukraińskiej demokracji Rosję i ocenił, że demokracja jak nigdy potrzebuje dziś obrony.

dae6izi

- W Rosji nie ma wyboru, tam jest tylko siła. Kierownictwo państwa rozegrało tam spektakl, by omamić ludzi. Poprzez bezprawną aneksję Krymu, oni (Rosjanie) pokazali już swój stosunek do prawa międzynarodowego. 24 lutego 2022 roku rosyjskie kierownictwo całkowicie zerwało z siebie maski i pokazało światu, czym w rzeczywistości jest - oświadczył szef Komitetu Wojskowego NATO.

W swoim wystąpieniu Bauer mówił także o mobilizacji w Ukrainie, oceniając, że jest ona konieczna. - Potrzebujecie nie tylko granatów, ale i ludzi, którzy zamienią poległych i rannych. A to oznacza mobilizację - wyjaśnił.

Kijowskie Forum Bezpieczeństwa organizuje fundacja Open Ukraine byłego premiera Arsenija Jaceniuka. Tematem tegorocznego spotkania jest mobilizacja transatlantyckiego wsparcia dla broniącej się przed agresją Rosji Ukrainy.

dae6izi

Obrady poświęcone są sytuacji na froncie, pilnej pomocy wojskowej dla Ukrainy, przystąpieniu Ukrainy do UE i NATO, przygotowaniom do wyborów do Parlamentu Europejskiego, szczytowi NATO w Waszyngtonie i wyborom prezydenckim w USA, a także wizji strategii Zachodu i Ukrainy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dae6izi
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
dae6izi
Więcej tematów