Trwa ładowanie...

Atak na zebranie oficerów. Dziesiątki rannych [RELACJA NA ŻYWO]

Wojna w Ukrainie trwa. Niedziela to 305. dzień rosyjskiej inwazji. Siły Zbrojne Ukrainy ostrzelały zebranie rosyjskich oficerów w miejscowości Zabaryne w obwodzie chersońskim na południu kraju - poinformował portal Ukraińska Prawda. Ukraiński Sztab Generalny podał w komunikacie, że wskutek sobotniego ostrzału rannych zostało 70 rosyjskich żołnierzy; liczba zgonów jest nadal ustalana. Zlokalizowani przez ukraińskie wojsko oficerowie rosyjskich sił okupacyjnych należeli do Południowego Okręgu Wojskowego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

Siły Zbrojne Ukrainy ostrzelały zebranie rosyjskich oficerów [zdj. ilustracyjne]Siły Zbrojne Ukrainy ostrzelały zebranie rosyjskich oficerów [zdj. ilustracyjne]Źródło: PAP, fot: Eugene Titov
dniug7v
dniug7v
  • Siły Zbrojne Ukrainy ostrzelały zebranie rosyjskich oficerów w miejscowości Zabaryne w obwodzie chersońskim na południu kraju. Rannych zostało 70 rosyjskich żołnierzy, liczba zgonów jest nadal ustalana.
  • Rosyjski MiG-31K, który może przenosić pociski Kindżał, zapalił się na terenie białoruskiego lotniska Maczuliszczy. Myśliwiec jest niesprawny i nie będzie mógł latać w najbliższej przyszłości. "Co to jest, jak nie cud na Boże Narodzenie?" – pytają żartobliwie białoruskie niezależne kanały na Telegramie.
  • Rosyjska agencja Ria Novosti cytuje najnowszy wywiad z Władimirem Putinem. Stwierdził w nim, że Rosja zawsze dążyła do tego, aby wszelkie pojawiające się spory były rozwiązywane pokojowo, w drodze negocjacji. - "Dziel i rządź" – zawsze starali się to robić, próbują to robić teraz, ale naszym celem jest coś innego – zjednoczenie narodu rosyjskiego – powiedział prezydent Rosji, odnosząc się do państw Zachodu.
  • Rosja zwiększyła do czterech liczbę swoich okrętów swojej marynarki wojennej na Morzu Czarnym mogących przenosić pociski manewrujące Kalibr - poinformowała w nocy z soboty na niedzielę marynarka wojenna Ukrainy.
  • Zarówno wojskowy wywiad, jak i lokalne władze informują o nietypowych ruchach rosyjskiego wojska. Na okupowanym obszarze Mariupola obserwuje się "nienormalnie intensywny ruch konwojów wojskowych" kierujących się na zachód. Trwa też "jawne wzmocnienie sekcji frontu w Melitopolu".
Trwa łączenie
21:25, 25.12.2022

Ukraińscy żołnierze broniący obwodu kijowskiego przeszli szkolenie wojskowe w zakresie wykrywania i neutralizowania grup dywersyjnych i rozpoznawczych. 

21:10, 25.12.2022

W Rosji dzieciom biorącym udział w turnieju karate zostaną wręczone medale wykonane z "resztek amunicji NATO". 


Organizatorzy odbywającego się w Moskwie Ogólnorosyjskiego Dziecięcego Festiwalu Karate Kyokushinkai planują wręczyć uczestnikom medale z napisem, że "wykonali je donieccy kowale z fragmentów amunicji NATO". Zwycięzcy festiwalu otrzymają zwykłe nagrody, a medale z literami V i Z oraz wspomnianymi napisami zostaną wręczone wszystkim dzieciom, które wzięły udział w turnieju - podał Ukrinform.

21:01, 25.12.2022

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaapelował do Ukraińców, aby szczególnie w te święta nasłuchiwali alarmów lotniczych. 


- W tym roku zostało już tylko kilka dni. Musimy mieć świadomość, że nasz wróg będzie starał się uczynić ten czas dla nas mrocznym i trudnym. Proszę, słuchajcie alarmów powietrznych w tych dniach. Spójrzcie jeszcze raz i zapamiętajcie, gdzie jest najbliższy ‘punkt niezwyciężony’. Powiedz rodzicom, jak w razie potrzeby znaleźć ‘punkt niezwyciężony’"– powiedział Zełenski w swoim wieczornym wystąpieniu. 

20:49, 25.12.2022

Patriarcha Konstantynopola Bartłomiej złożył Ukraińcom życzenia świąteczne. Jak podkreślił, "zło i ciemność można przezwyciężyć tylko solidarnością z narodem ukraińskim" - podał portal Ukraińska Prawda. 

20:24, 25.12.2022

Rosyjscy propagandyści nakręcili wideo przedstawiające Putina jako Świętego Mikołaja. 

20:02, 25.12.2022

Zjednoczone Emiraty Arabskie przekazały Ukrainie pierwszą partię generatorów. Druga zostanie dostarczona w styczniu - podaje Ukrinform. 

19:40, 25.12.2022

Najnowsze dane Straży Granicznej. 

19:23, 25.12.2022

Siły Zbrojne Ukrainy ostrzelały zebranie rosyjskich oficerów w miejscowości Zabaryne w obwodzie chersońskim na południu kraju - poinformował portal Ukraińska Prawda.


Zlokalizowani przez ukraińskie wojsko oficerowie rosyjskich sił okupacyjnych należeli do Południowego Okręgu Wojskowego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej. Wskutek sobotniego ostrzału rannych zostało 70 żołnierzy Rosji, liczba zgonów jest nadal ustalana - podano w niedzielnym komunikacie ukraińskiego Sztabu Generalnego.

19:15, 25.12.2022

Rosja "bardzo szybko" dostarczy 24 myśliwce Iranowi - podał "The Kyiv Independent" za izraelskimi mediami. 


Rosja dostarczy 24 myśliwce Sukhoi Su-35 do Iranu, którego siły powietrzne nie posiadają wysokiej jakości samolotów wojskowych - podał izraelski kanał telewizyjny i24NEWS, powołując się na anonimowe zachodnie źródła wywiadowcze. 

19:04, 25.12.2022

Święta Bożego Narodzenia w Bachmucie. 

18:56, 25.12.2022

Ukraina otrzymała od Kazachstanu 41 generatorów dla placówek medycznych - poinformowało Ministerstwo Zdrowia Ukrainy na Facebooku. 

18:42, 25.12.2022

Siły rosyjskie wystrzeliwują pociski zapalające na Marjinkę w obwodzie donieckim we wschodniej Ukrainie. 


Taka amunicja powoduje masowe pożary, których nie da się ugasić wodą. Wystrzeliwanie pocisków zapalających na obszary mieszkalne jest zbrodnią wojenną. 

18:28, 25.12.2022

W tymczasowo okupowanym Sewastopolu odprawiono nabożeństwo bożonarodzeniowe w języku ukraińskim. W nabożeństwie uczestniczyło około 40 osób. Wierni udekorowali kościół figurkami Matki Boskiej i Dzieciątka. Podczas nabożeństwa zostały odczytane modlitwy dziękczynne. Następnie parafianie otrzymali pocztówki, na których przedstawione zostały sceny świąteczne i życzenia.

18:13, 25.12.2022

W tymczasowo okupowanym Mariupolu rosyjscy najeźdźcy wyburzają zabytkowe budynki w centrum miasta - poinformował na Telegramie doradca burmistrza Mariupola Petro Andryushchenko.  

17:59, 25.12.2022

Podczas sobotniego ataku na Chersoń Rosjanie ostrzelali dwa szpitale - Chersoński Obwodowy Szpital Kliniczny oraz wojewódzki zakład psychiatryczny, w którym zniszczeniu uległ gabinet lekarski, część dachu i system ogrzewania. W wyniku tych ataków nikt nie ucierpiał. 

17:47, 25.12.2022

W obwodzie charkowskim odrestaurowano kolejny most - poinformował na Telegramie Oleg Sinegubow, szef charkowskiego OVA.


"Okupanci zniszczyli most we wsi Martove, w obwodzie czugujowskim, nad zbiornikiem Pechenez we wrześniu, kiedy się wycofywali. Teraz obiekt został odrestaurowany. Dzień wcześniej ruch przez most został wznowiony” – przekazał. 

17:21, 25.12.2022

Brytyjskie Ministerstwo Obrony nagrało świąteczne wideo, w którym gratuluje Ukraińcom walki o wolność. 

16:50, 25.12.2022

Francuski minister do spraw sił zbrojnych Sebastien Lecornu uda się w środę na Ukrainę, by spotkać się z ukraińskim ministrem obrony Ołeksijem Reznikowem i zapewnić Kijów o stałym poparciu swego kraju - poinformował resort sił zbrojnych Francji.


Lecornu złoży też hołd poległym ukraińskim żołnierzom - przekazało ministerstwo; nie podano jednak żadnych dodatkowych informacji dotyczących planów francuskiego ministra, ze względu na jego bezpieczeństwo - pisze AFP.

16:43, 25.12.2022

W wieku 69 lat zmarł były dowódca rosyjskich wojsk lądowych Aleksiej Masłow.  

16:36, 25.12.2022

McDonald's wznawia działanie w Buczy. Wcześniej jego siedziba została uszkodzona przez wojska rosyjskie. Lokal będzie czynny w godzinach 9-21, podczas alarmów lotniczych będzie zamykany.

16:13, 25.12.2022

Jewgienij Prigożyn, szef grupy Wagnera, prywatnej organizacji najemników, oznajmił w wywiadzie telewizyjnym na antenie RT, że oligarchowie i bogaci Rosjanie powinni wspierać finansowo działania wojenne na Ukrainie - informuje w niedzielę agencja dpa.


61-letni Prigożyn, który dotychczas nie pokazywał się w mediach, w wywiadzie udzielonym w sobotę rosyjskiej państwowej telewizji RT powiedział, że jego rodacy powinni zrezygnować z luksusów, aby „byli gotowi do wsparcia działań frontowych na Ukrainie”.


- W pewnym momencie należy zrozumieć, że trzeba rozstać się ze wszystkim, co się ma, czyli z kuszącym światem restauracji, kurortów, willi, basenów. Im szybciej wszystko zostanie im odebrane, tym lepiej - oświadczył szef grupy Wagnera.

16:05, 25.12.2022

W niedzielę rosyjski MiG-31K, który może przenosić pociski Kinzhal, zapalił się na terenie białoruskiego lotniska Maczuliszczy. W maszynie zapalił się silnik. Zgłoszono, że myśliwiec jest niesprawny i nie będzie mógł latać w najbliższej przyszłości – poinformowała Ukraińska Prawda. 

15:52, 25.12.2022

Podczas alarmu lotniczego na stacji metra Chreszczatyk w Kijowie zaśpiewano słynną ukraińską kolędę "Nowa radist stala"  ("Nadeszła nowa radość").

15:45, 25.12.2022

99,9 proc. naszego narodu jest gotowe poświęcić wszystko w interesie ojczyzny - uważa Putin.

15:37, 25.12.2022

Sukces ukraińskiej armii leży w naszym interesie - powiedział były prezydent Niemiec Joachim Gauck w wywiadzie dla RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND). Dodał, że w sprawie Nord Stream 2 Berlin powinien był słuchać sąsiadów ze Wschodu - Polski i krajów bałtyckich.


Gauck ocenił, że nazywanie gazociągu Nord Stream 2 po aneksji Krymu w 2014 roku „prywatnym przedsięwzięciem” było ryzykowne.


Przypomniał, że jako dziecko obchodził święta Bożego Narodzenia w czasie wojny. Dlatego teraz chce „wspomóc swoimi datkami na koniec roku głównie Ukrainę”, której chce w ten sposób towarzyszyć „uczuciami i myślami”. - Nie możemy pozwolić, by zbrodniarz wojenny z zimną krwią zrujnował nam życie - podkreślił Gauck, odnosząc się do rosyjskiego dyktatora.

15:31, 25.12.2022

W niedzielę w holu Dworca Centralnego w Kijowie kolędy zaśpiewa zespół "Szczupak-Ryba". Organizatorzy apelują do mieszkańców o wspólne śpiewanie kolęd z zespołem.

15:22, 25.12.2022

Skutki dzisiejszego ataku na Kramatorsk.

Źródło: WP Wiadomości, PAP, Twitter, Ukraińska Pravda, Reuters

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dniug7v
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

dniug7v
Więcej tematów