WP

Atak na fińskiego ministra spraw zagranicznych. Próba udaremniona

"Timo Soini, szef fińskiej dyplomacji, został zaatakowany w niedzielę na placu targowym w mieście Vantaa" - poinformował portal YLE. Nieznany napastnik próbował uderzyć polityka, który spotkał się z mieszkańcami miasta. Został obezwładniony przez ochronę Soiniego.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ochrona ministra zareagowała błyskawicznie
Ochrona ministra zareagowała błyskawicznie (East News, Fot: Heikki Saukkomaa)
WP

Napastnik po nieudanym ciosie w kierunku Soiniego, uderzył jego ochroniarza butelką w głowę. Potem wylądował na ziemi. Po zatrzymaniu agresora, Soini kontynuował spotkanie na targu. Atak na polityku "Niebieskiej Reformy" potępił fiński premier Juha Sipilä. Za trzy tygodnie w Finlandii odbędą się wybory parlamentarne.

WP

Polityk nie chciał od razu komentować całego zajścia. Późnym popołudniem wydał oświadczenie na swojej stronie internetowej. "Dziś doszło do strasznego incydentu, którego nikt nie chciał ani nie oczekiwał" - pisze Soini. Szef fińskiego MSZ podziękował także ochroniarzom i lokalnym władzom za skuteczną interwencję.

Kim jest napastnik?

Mężczyzna miał być ubrany w kurtkę z symbolami ruchu "Żołnierze Odyna". Organizacja powstała w 2015 roku w odpowiedzi na kryzys migracyjny. Do Finlandii w ciągu roku przyjechało ponad 30 tys. uchodźców. Głównym celem członków stowarzyszenia jest organizowanie patroli które mają chronić Finki przed atakami ze strony muzułmanów Ruch został potępiony przez polityków i policję, jednak nadal prowadzi swoją nielegalną działalność.

Członkowie "Żołnierzy Odyna", ubrani w charakterystyczne czarne kurtki, regularnie biorą udział w protestach skrajnej prawicy. W zeszłym roku, podczas święta niepodległości, na ulicach Helsinek paradowali za nazistowskimi flagami.

WP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Rozszerzenie 500+. Szef SLD składa deklarację

WP
WP
WP