Trwa ładowanie...
d4i3l2i

Atak hakerów na stronę rządu Wenezueli. Akcja wymierzona w "dyktaturę"

Grupa hakerów dokonała cyberataku na stroną internetową rządu Wenezueli - informuje portal BBC. Celem operacji, wymierzonej w "dyktaturę" prezydenta Nicolasa Maduro, było okazanie wsparcia żołnierzom, którzy zaatakowali bazę wojskową.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Prezydent Wenezueli Nicolas Maduro
Prezydent Wenezueli Nicolas Maduro (PAP)
d4i3l2i

Na stronach rządu oraz Krajowej Rady Wyborczej i wenezuelskiej marynarki wojennej hakerzy opublikowali wiadomości popierające niedzielny atak na bazę w Valencii. - Dni tej dyktatury są policzone - napisano na stronie rządu.

W niedzielę władze Wenezueli poinformowały, że ok. 20 uzbrojonych "najemników" wdarło się do magazynu z bronią w bazie w Valencii (północny zachód kraju). Prezydent Maduro w wystąpieniu telewizyjnym nazwał akcję "atakiem terrorystycznym" odpartym przez wojsko. Poinformował, że dwóch napastników zginęło, a ośmiu zostało schwytanych.

d4i3l2i

Występujący w mundurze kapitana armii wenezuelskiej Juan Caguaripano, nazwany przez wenezuelski rząd i media rządowe dezerterem, w oświadczeniu, które wygłosił po zajęciu bazy, domagał się "natychmiastowego utworzenia rządu tymczasowego i wolnych wyborów powszechnych".

Doszło do wymiany ognia. Niektórym napastnikom udało się zbiec.

Według ministra obrony Vladimira Padrino ujęci przez wojsko napastnicy zostali "zwerbowani przez skrajną prawicę wenezuelską w porozumieniu z zagranicznymi rządami".

Akcja antyrządowa w bazie w Valencii zwiększyła napięcie polityczne w kraju narastające m.in. za sprawą zdymisjonowania prokurator generalnej Wenezueli Luisy Ortegi. Decyzję o jej odwołaniu podjął wenezuelski Sąd Najwyższy w sobotę - w pierwszym dniu obrad Zgromadzenia Konstytucyjnego złożonego ze zwolenników rządu.

d4i3l2i

Ortega weszła w kolizję z prezydentem Maduro i jego najbliższym otoczeniem, domagając się zaniechania nadmiernej przemocy wobec uczestników trwających od początku kwietnia demonstracji antyrządowych i wszczynając dochodzenia w tej sprawie. W czwartek wszczęła śledztwo w związku z podejrzeniem o sfałszowanie wyników wyborów do Konstytuanty.

Zgromadzenie Konstytucyjne ma zastąpić obecny kontrolowany przez opozycję parlament i opracować nową konstytucję, ale powszechnie odbierane jest jako próba bezterminowego przedłużenia rządów prezydenta Maduro.

d4i3l2i

Podziel się opinią

Share

d4i3l2i

d4i3l2i
Więcej tematów