Armia w Polsce. Tak widzą ją obywatele
Jaki model armii powinien obowiązywać w Polsce? - m.in. o to zapytaliśmy Polaków w specjalnym badaniu na zlecenie Wirtualnej Polski. Według połowy ankietowanych Wojsko Polskie powinno składać się tylko z żołnierzy zawodowych.
"Wojsko Polskie powinno się składać wyłącznie z żołnierzy zawodowych" - tak odpowiedziało 50 proc. respondentów w badaniu zrealizowanym przez Ogólnopolski Panel Badawczy Ariadna dla Wirtualnej Polski.
Obowiązkowy pobór? Taką opcję wskazują ankietowani
Natomiast 18 proc. ankietowych uważa, że "należy przywrócić obowiązkowy pobór do wojska dla wszystkich".
17 proc. badanych wskazało, że "należy częściowo przywrócić obowiązkowy pobór do wojska, np. dla min. 20 proc. osób z danego rocznika". 15 proc. respondentów nie ma zdania w tym temacie.
Badanie zostało przeprowadzone w dniach 12-15 listopada 2021 roku metodą CAWI na liczącej 1079 osób próbie dorosłych mieszkańców Polski.
Zobacz też: Kryzys na granicy polsko-białoruskiej. "Rozmawiamy ze wszystkimi. Aktywność jest bardzo duża, to jest najwyższy priorytet"
Kryzys na granicy polsko-białoruskiej
Od niemal dwóch miesięcy trwa kryzys na granicy polsko-białoruskiej. Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn podsumował sytuacje na granicy w tym tygodniu. Przedstawił ją w specjalnym komunikacie. Żaryn zaznaczył, że sytuacja jest wciąż trudna.
"W kraju pozostaje kilkanaście tysięcy cudzoziemców ściągniętych przez władze w Mińsku w ostatnich miesiącach. Reżim Łukaszenki wciąż kontroluje migrantów, organizując jednocześnie ataki na granicę RP. W czasie prób siłowego wdarcia się na teren RP polscy żołnierze i funkcjonariusze są atakowani zarówno przez białoruskie służby, jak i cudzoziemców" - przekazał Stanisław Żaryn.
Rzecznik dodał, że nadal należy się spodziewać utrzymania napiętej sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. "Szczególnie, że działania reżimu Łukaszenki wpisują się w agresywną politykę Rosji przeciwko Zachodowi" - wyjaśnił Stanisław Żaryn.
Źródło: WP Wiadomości, PAP