Trwa ładowanie...
d1igd8p

Aresztowano szefa Al-Kaidy w Iraku

Irackie siły bezpieczeństwa ujęły w Mosulu szefa Al-Kaidy w Iraku Egipcjanina Abu Ajuba al-Masriego, znanego również jako Abu Hamza al-Muhadżir - powiadomił rzecznik irackiego Ministerstwa Obrony Mahoammed al-Askari.

Share
d1igd8p

Dzięki wskazówkom uzyskanym od zatrzymanego wcześniej współpracownika al-Masriego, irackie siły bezpieczeństwa wtargnęły do domu w Mosulu na północy Iraku, w którym lider irackiej Al-Kaidy spał. Wstępne dochodzenie potwierdziło jego tożsamość - powiedział rzecznik irackiego MSW gen. Abdul-Karim Chalaf.

Doniesienia o zatrzymaniu al-Masriego weryfikuje obecnie amerykańskie wojsko w Iraku. Pojawiające się w poprzednich latach - ostatni raz w maju 2007 r. - informacje o jego śmierci okazywały się bowiem fałszywe.

Egipski terrorysta Abu Ajub al-Masri przejął dowództwo nad Al- Kaidą po śmierci w czerwcu 2006 r. Jordańczyka Abu Musaba Zarkawiego, który zginął w wyniku amerykańskiego nalotu. Waszyngton wyznaczył za głowę al-Masriego nagrodę w wysokości 5 mln dolarów.

d1igd8p

Armia USA obarcza Al-Kaidę odpowiedzialnością za większość poważnych zamachów w Iraku. Jednak zwiększenie amerykańskiego kontyngentu w ubiegłym roku doprowadziło do wyparcia alkaidowców z Bagdadu oraz zachodniej prowincji Anbar, stanowiących dawniej ich główny bastion.

Za ostatni przyczółek Al-Kaidy w Iraku uważa się północne- wschodnie obszary kraju, zwłaszcza zaś prowincję Dilaja oraz Mosul - ostatni miejski bastion sunnickich terrorystów.

d1igd8p

Podziel się opinią

Share
d1igd8p
d1igd8p
Więcej tematów