Trwa ładowanie...
d2avkni

Aresztowano dwie osoby w związku z atakiem w Finlandii

Fińska policja aresztowała kolejne dwie osoby związane z atakiem marokańskiego nożownika w Turku w Finlandii. Napastnik ranił osiem osób i zabił dwie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Nożownik brał udział w rozprawie z sali szpitalnej
Nożownik brał udział w rozprawie z sali szpitalnej (Reuters)
d2avkni

W wyniku ataku nożownika w piątek na rynku w Turku zmarły dwie obywatelki Finlandii, a osiem osób zostało rannych. We wtorek napastnik odpowiadał przed sądem za zabójstwa i usiłowanie zabójstwa o charakterze terrorystycznym.

Barcelona oddała hołd ofiarom zamachów

Marokańczyk przyznał się do zarzucanych mu czynów. Rozprawa była prowadzona przez łącze wideo, ponieważ mężczyzna został postrzelony przez policjantów i przebywa w szpitalu więziennym.

d2avkni

We wtorek przed sądem w Turku stanęło także trzech innych Marokańczyków spośród czterech osób zatrzymanych przez policję w nocy z piątku na sobotę po ataku nożownika.

Śledczy zarzucili im udział w przeprowadzonym ataku. Mężczyźni zostali osadzeni w areszcie. Czwartego z zatrzymanych uwolniono.

Do tej pory fińskie służby nie potwierdziły związku ataku w Turku z IS.

Ośrodek uchodźczy ostrzegał przed nożownikiem

Fiński nadawca Yle, powołując się na źródła w ośrodku dla uchodźców, w którym przebywał nożownik, poinformował, że nożownik chciał dołączyć do IS.

d2avkni

Mężczyzna miał słuchać przez telefon radykalnych kazań, Finów nazywał ludźmi złej wiary, miał w zwyczaju grozić śmiercią – takie informacje uzyskali dziennikarze Yle od osób, które znały Marokańczyka. Rozmówcy Yle opowiadali, że Marokańczyk pytał o rady, jak dołączyć do IS.

„Ostrzegaliśmy kierownictwo, ale nie chcieli nam wierzyć” – powiedział jeden z rozmówców.

Według informatorów Yle, Abderrahman Meszka - takie imię i nazwisko zamachowca podały fińskie władze - tak naprawdę może mieć inną tożsamość. Z oficjalnych informacji wynika, że Marokańczyk przybył do Finlandii w 2016 r. mając 17 lat i na początku trafił do ośrodka dla nieletnich. W rzeczywistości może mieć ponad 20 lat - twierdzą rozmówcy Yle.

d2avkni

Ośrodek dla uchodźców poinformował, że przekazał informacje o zachowaniu Marokańczyka policji, uznając sprawę za poważną.

Był ubrany zbyt dobrze. Uczył się fińskiego

Na co dzień Marokańczyk, przebywając w ośrodku dla uchodźców, uczęszczał na kursy języka fińskiego, chodził na siłownię, basen, grywał w ping-ponga, był dobrze ubrany – zbyt dobrze, jak na pieniądze, które otrzymują uchodźcy. Odwiedzał go także pewien starszy Marokańczyk, który poruszał się białym samochodem dostawczym.

Marokańczyk otrzymał negatywną decyzję w sprawie azylu na jesieni 2016 r., ale czekał na rozpatrzenie odwołania.

d2avkni

We wtorek dziennik „Helsingin Sanomat” podał, powołując się na informacje niemieckiej agencji dpa, że Meszka przed przyjazdem do Finlandii przebywał w 2015 roku w Niemczech i był zatrzymany przez niemiecką policję m.in. w związku z pobiciem. Używał różnych tożsamości i poruszał się po południowej części kraju.

Już na początku roku do służb dotarły wskazówki, że mężczyzna był zainteresowany radykalną działalnością. Według służb bezpieczeństwa SUPO nie było jednak w jego przypadku informacji o zagrożeniu konkretnym atakiem.

d2avkni

Podziel się opinią

Share
d2avkni
d2avkni
Więcej tematów