Arcydzieła malarstwa z Wiednia
43 bezcenne arcydzieła z Kunsthistorisches Museum w Wiedniu mają dotrzeć we wtorek przed północą do Muzeum Narodowego w Warszawie. 17 września obrazy zostaną zaprezentowane na wystawie "Transalpinum. Od Giorgionego i Duerera do Tycjana i Rubensa".
07.09.2004 | aktual.: 07.09.2004 13:45
Nigdy dzieła takiej wartości do nas nie przyjeżdżały. Wiedeńskie muzeum wysyła do Warszawy tzw. obrazy galeryjne (ze stałej ekspozycji), które zwykle nigdy nie wyjeżdżają - powiedziała kurator wystawy dr Dorota Folga-Januszewska.
Wystawa wymaga szczególnej ochrony. Pracownicy warszawskiego muzeum dla bezpieczeństwa nie znają dokładnej godziny przyjazdu specjalnego konwoju. Przedstawiciele muzeum z Wiednia byli w Warszawie i badali zabezpieczenia stosowane w Muzeum Narodowym. Uznali, że nasz sposób zabezpieczeń jest o wiele pewniejszy niż w muzeach niemieckich - zapewniła Folga-Januszewska.
Ciekawostką wystawy jest to, że "Portret młodej Wenecjanki" Albrechta Duerera był przed wojną w polskiej kolekcji. Dotychczas polskie muzea miały kłopot z uzyskaniem nawet kopii tego obrazu. Jednak dzięki owocnej współpracy przy prezentacji w Wiedniu polskiej kolekcji fresków z Faras, możemy obejrzeć to niezwykłe dzieło w Polsce.
Na wystawie zobaczymy obrazy, które zwykle w ogóle nie opuszczają wiedeńskiego muzeum, jak "Portret kardynała Niccolo Albergatiego" Jana van Eycka, "Portret młodej Wenecjanki" i "Portret Johannesa Klebergera" Albrechta Duerera czy "Portret młodzieńca z hełmem", najwcześniejszy obraz Giorgionego.
Wystawę będzie można oglądać do 10 grudnia.