PolskaArcheolodzy wykopali na Starym Rynku w Poznaniu pierwsze znaleziska

Archeolodzy wykopali na Starym Rynku w Poznaniu pierwsze znaleziska

Na poznańskim Starym Rynku trwają prace wykopaliskowe i są już pierwsze sukcesy. Natrafiono m.in. na monetę z 1768 r.

Archeolodzy wykopali na Starym Rynku w Poznaniu pierwsze znaleziska
Źródło zdjęć: © Muzeum Archeologiczne w Poznaniu | Kateriny Zisopulu-Bleja
Zenon Kubiak

Turyści, którzy w długi weekend majowy odwiedzili Poznań, z pewnością zauważyli, że przed ratuszem są prowadzone prace archeologiczne. To pierwsze wykopaliska prowadzone w tym miejscu na tak dużą skalę od lat 60. Archeolodzy postanowili wykorzystać okazję do badań, ponieważ w ciągu kilku najbliższych lat cała płyta Starego Rynku zostanie wymieniona na nową.

- Liczymy, że natrafimy też na ślady z okresu przedlokacyjnego, co pozwoli nam wyjaśnić, jakie czynniki zadecydowały np. o tym, że miasto powstało akurat w tym konkretnym miejscu – zapowiadała przed rozpoczęciem prac Marzena Szmyt, dyrektor Muzeum Archeologicznego w Poznaniu.

Chociaż prace trwają od zaledwie kilku dni, archeologom już udało się odkryć wiele przedmiotów z różnych okresów historycznych. Natrafiono m.in. na kule do muszkietów, guziki, monety czy gwoździe. Znaleziska są datowane na okres od XVII do XIX wieku.

Najcenniejszym jak na razie odkrytym przedmiotem jest szeląg z 1768 r., moneta pochodząca z czasów, gdy królem Polski był Stanisław August Poniatowski. Określenie „najcenniejszym” odnosi się wyłącznie do wartości historycznej monety, bowiem w XIX w. za jednego szeląga nie dało się nic kupić. Jak wyjaśnia Zbigniew Bartkowiak, numizmatyk z Muzeum Archeologicznego, wartość szeląga można porównać do dzisiejszego grosza. Już wtedy monetę przerabiano np. na guziki.

- Znalezione przez nas zabytki jednoznacznie wskazują, że badane przez nas miejsce od stuleci pełniło funkcje handlowe. Pośród straganów przepychały się tłumy klientów i kupców. Część z nich w ferworze zakupów zdarzało się zgubić monety i inne przedmioty - opowiada Magdalena Poklewska-Koziełł z Muzeum Archeologicznego w Poznaniu.

W trakcie prowadzonych wykopalisk archeolodzy zbadają ziemię do czterech metrów głębokości w trzech miejscach na Starym Rynku. Wykopaliska mają potrwać do połowy grudnia.

Relację z badań archeologicznych można śledzić na bieżąco na stronie internetowej Muzeum Archeologicznego w Poznaniu www.muzarp.poznan.pl.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (22)