Trwa ładowanie...
d1z31eo

Arabia Saudyjska proponuje azyl szefowi afgańskich talibów

Król Arabii Saudyjskiej Abdullah bin Abdulaziz al Saud zaproponował mulle Omarowi, szefowi talibów, azyl w swym kraju - informuje niemiecki tygodnik "Der Spiegel" w numerze, który ukaże
się w sprzedaży w poniedziałek.

d1z31eo
d1z31eo

Tygodnik, który powołuje się na źródła zbliżone do rządu w Kabulu, twierdzi, że Król Arabii Saudyjskiej wystąpił z tą propozycją za namową i pod presją afgańskiego prezydenta Hamida Karzaja i prezydenta USA, George'a W. Busha.

Karzaj ma w ten sposób poszukiwać sposobu zapoczątkowania procesu pojednania z talibami. Gwarantuje on 49-letniemu mulle Omarowi zachowanie pełnej swobody ruchów, łącznie z możliwością powrotu do Afganistanu, jeśli sobie tego zażyczy.

Tajemniczy mułła Omar, który ukrywa się od 2001 roku, którego nie widział nigdy żaden dziennikarz i którego wygląd jest znany jedynie z nielicznych fotografii, był szefem walczących z bronią w ręku afgańskich fundamentalistów. Kierował nimi od 1996 do 2001 roku.

Za jego rządów talibowie wprowadzili niezwykle surowe zasady prawa islamskiego na 90% terytorium Afganistanu.

Panuje przekonanie, że objęcie władzy w Afganistanie przez mułłę Omara zostało częściowo sfinansowane przez przywódcę Al-Kaidy Osamę bin Ladena.

Mułła Omar bronił bin Ladena przed oskarżeniami o przygotowanie zamachów z 11 września 2001 roku na nowojorskie wieże World Trade Center i Pentagon.

Miejsce, gdzie schronił się mułła Omar nie jest znane.

d1z31eo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1z31eo
Więcej tematów