Qaqwqwrqw

Apel o zmianę na mapie Polski. Po nawałnicy Rytel chce być gminą

Mieszkańcy Rytla złożyli wniosek o wszczęcie postępowania w sprawie podziału gminy Czersk. Chcą się oddzielić administracyjnie, bo czują się zawiedzeni działaniami władz Czerska po nawałnicy w 2017 r.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Gwałtowne burze, a miejscami nawet trąby powietrzne, przeszły przez Pomorze w nocy z 11 na 12 sierpnia 2017 r.
Gwałtowne burze, a miejscami nawet trąby powietrzne, przeszły przez Pomorze w nocy z 11 na 12 sierpnia 2017 r. (Agencja Gazeta)
Qaqwqwrqw

Wniosek o wszczęcie postępowania w sprawie utworzenia gminy Rytel trafił do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji - informuje RMF FM. Do dokumentów mieszkańcy Rytla w powiecie chojnickim na Pomorzu dołączyli analizę ekonomiczną funkcjonowania nowej gminy i symulację potencjalnego budżetu. Teraz miejscowość jest sołectwem.

Za odłączeniem się od Czerska opowiedziało się 60 proc. mieszkańców Rytla z czynnym prawem wyborczym. Inicjatorzy działań przekonują, że skoro w kryzysowej sytuacji Rytel potrafił radzić sobie sam, bez wsparcia samorządu, to poradzi sobie w każdej sytuacji.

- Jednym z naszych największych atutów jest kapitał społeczny, który uwidocznił się szczególnie mocno w okolicznościach nadzwyczajnych - mówi reporterowi stacji Łukasz Ossowski, sołtys pomorskiej miejscowości.

Qaqwqwrqw

Wniosek złożony w resorcie spraw wewnętrznych i administracji trafi teraz do Rady Ministrów. Zgodnie z przepisami premier Mateusz Morawiecki ma czas do 31 lipca na podjęcie decyzji o odrzuceniu lub zaakceptowaniu wniosku.

Rytel to jedna z miejscowości, które ucierpiały podczas nawałnicy, która przeszła przez północną część woj. kujawsko-pomorskiego i południowe powiaty woj. pomorskiego w sierpniu 2017 r. W Suszku zginęły dwie harcerki, które były tam na obozie.

O tym, jak mieszkańcy Rytla radzą sobie w rok po przejściu żywiołu, sprawdzaliśmy w ramach cyklu WP "Jedziemy w Polskę".

Qaqwqwrqw

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Rytel: rok po nawałnicy

Qaqwqwrqw
Qaqwqwrqw
Qaqwqwrqw