PolskaApel o wspólną platformę programową lewicy

Apel o wspólną platformę programową lewicy

Obradująca w Warszawie Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej zwróciła się z apelem do lewicowych partii politycznych, związków zawodowych i organizacji społecznych o stworzenie wspólnej platformy programowej.

Siły lewicowe w Polsce ulegają postępującemu rozbiciu. Wiele z nich utraciło podstawowy azymut ideowy, jakim jest stała walka o interesy ludzi pracy. Porozumienie programowe umożliwi wspólne podejmowanie działań i stworzy warunki do tworzenia wspólnego frontu sił lewicowych w Polsce - czytamy w apelu.

Przewodniczący Rady Naczelnej PPS Andrzej Ziemski powiedział, że PPS proponuje budowę platformy programowej do rozpatrzenia trzech tematów: wartości etycznych i celów współczesnej lewicy, roli i zadań państwa polskiego oraz stanowiska wobec ideologii neoliberalnej.

Tylko zjednoczona lewica skłonna do tworzenia porozumień ma dziś przed sobą przyszłość - ocenił Ziemski. Jak dodał, PPS zamierza zaprosić do uczestnictwa w dyskusji partie i stowarzyszenia, które w swych zapisach programowych "w sposób pozytywny operują pojęciem sprawiedliwości społecznej".

Rozpoczęcie dyskusji programowej i próby poszukiwania wspólnych elementów programowych uważamy za niezwykle ważne, szczególnie w świetle zbliżających się nieuchronnie wyborów parlamentarnych, do których lewica winna iść uzbrojona w argumenty odpowiadające na wyzwania współczesności i przyszłości - czytamy w apelu.

Zdaniem autorów apelu platforma programowa powinna powstać na podstawie uznania wartości etycznych i celów społecznych, "które od przeszło stu lat stanowią fundament ideowy ruchów socjalistycznych i socjaldemokratycznych".

Rada Naczelna PPS przyjęła również dokument pt. "Funkcje i zadania państwa polskiego", który przedstawia wizje państwa po wejściu Polski do Unii Europejskiej. Zdaniem autorów dokumentu władze państwowe muszą reprezentować w Unii "polską rację stanu, polski interes polityczny i gospodarczy".

PPS, siły lewicowe, organizacje społeczne powinny wywołać silny nacisk opinii społecznej, by władze publiczne zaczęły działać zgodnie z Konstytucją, aby urzeczywistniać sprawiedliwość społeczną - czytamy w dokumencie.

Rada Naczelna podjęła też uchwałę, w której zobowiązuje organizacje okręgowe PPS do rozpoczęcia "permanentnej lustracji władz samorządowych pod kątem realizacji programów wyborczych".

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)