Trwa ładowanie...
d3ez047

Apel do prezydenta Andrzeja Dudy. Autorami studenci prawa UJ

Najpierw swoje niezadowolenie wobec działań prezydenta wyrazili pracownicy UJ, którego Andrzej Duda jest absolwentem. Teraz głos zabierają studenci prawa. Podpisali petycję do władz z kilkoma postulatami.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Studenci UJ krytykują Andrzeja Dudę za jego stanowisko ws. reformy wymiaru sprawiedliwości
Studenci UJ krytykują Andrzeja Dudę za jego stanowisko ws. reformy wymiaru sprawiedliwości (Agencja Gazeta, Fot: Sławomir Kamiński)
d3ez047

Studenci prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego apelują do Andrzeja Dudy o zawetowanie ustawy kagańcowej - donosi "Gazeta Wyborcza". Domagają się też "bezwzględnego zaprzestania instrumentalnego wykorzystywania organów władzy sądowniczej dla realizacji doraźnych celów politycznych".

W niedzielę zarząd Towarzystwa Biblioteki Słuchaczów Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego wydał uchwałę wraz z petycją skierowaną m.in. do prezydenta, marszałków Sejmu i Senatu, premiera oraz prezesów TK, SN i NSA. Studencka organizacja zrzeszająca 36 kół naukowych działających przy Wydziale Prawa i Administracji UJ w dokumencie przedstawiła sześć postulatów.

Poza wetem studenci piszą też o KRS. Studenci chcą, by nie było wątpliwości "co do konstytucyjności oraz apolityczności tego organu". Domagają się też "uszanowania uchwały składu połączonych izb Sądu Najwyższego z 23 stycznia, mającej na celu ograniczenie chaosu prawnego".

d3ez047

Zobacz też: Małgorzata Kidawa-Błońska twierdzi, że nie zaliczyła wpadki. Obwinia rząd za relacje z Francją

Kolejny postulat to "bezwzględne zaprzestanie skoordynowanych działań mających na celu podważenie zaufania do wymiaru sprawiedliwości i zdyskredytowanie sędziów". Studenci ponadto chcą, by reformy były przeprowadzane "na drodze społecznego konsensusu oraz uwzględniały prawa i wolności obywatelskie, zasady ustrojowe w RP".

Studenci do władz: "Chodzi o dobro obywateli"

"Pragniemy, by dostrzeżono, że w obliczu sytuacji, w której znalazł się polski wymiar sprawiedliwości, najistotniejszą wartością powinno być dobro polskich obywateli, którzy mają prawo do uzyskania pewnych, nieobciążonych ryzykiem wadliwości orzeczeń" - podkreślają studenci.

d3ez047

Studenci oświadczają: "Nie wyrażamy zgody na represjonowanie polskich sędziów, w szczególności za stosowanie się do orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej i orzeczeń Sądu Najwyższego, a tym samym za przestrzeganie obowiązującego na terenie Polski prawa".

Przypomnijmy, że wcześniej w mediach Dudę krytykowali pracownicy UJ.

Przeczytaj również: "Coś nie tak" z tajemniczymi listami do KRS? Andrzej Duda: to nic nie zmienia

Źródło: "Gazeta Wyborcza"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3ez047

Podziel się opinią

Share
d3ez047
d3ez047
Więcej tematów