Trwa ładowanie...

Apel do prezydenta Andrzeja Dudy. Autorami studenci prawa UJ

Najpierw swoje niezadowolenie wobec działań prezydenta wyrazili pracownicy UJ, którego Andrzej Duda jest absolwentem. Teraz głos zabierają studenci prawa. Podpisali petycję do władz z kilkoma postulatami.

Apel do prezydenta Andrzeja Dudy. Autorami studenci prawa UJŹródło: Agencja Gazeta, fot: Sławomir Kamiński
d2lv14t
d2lv14t

Studenci prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego apelują do Andrzeja Dudy o zawetowanie ustawy kagańcowej - donosi "Gazeta Wyborcza". Domagają się też "bezwzględnego zaprzestania instrumentalnego wykorzystywania organów władzy sądowniczej dla realizacji doraźnych celów politycznych".

W niedzielę zarząd Towarzystwa Biblioteki Słuchaczów Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego wydał uchwałę wraz z petycją skierowaną m.in. do prezydenta, marszałków Sejmu i Senatu, premiera oraz prezesów TK, SN i NSA. Studencka organizacja zrzeszająca 36 kół naukowych działających przy Wydziale Prawa i Administracji UJ w dokumencie przedstawiła sześć postulatów.

Poza wetem studenci piszą też o KRS. Studenci chcą, by nie było wątpliwości "co do konstytucyjności oraz apolityczności tego organu". Domagają się też "uszanowania uchwały składu połączonych izb Sądu Najwyższego z 23 stycznia, mającej na celu ograniczenie chaosu prawnego".

Zobacz też: Małgorzata Kidawa-Błońska twierdzi, że nie zaliczyła wpadki. Obwinia rząd za relacje z Francją

Kolejny postulat to "bezwzględne zaprzestanie skoordynowanych działań mających na celu podważenie zaufania do wymiaru sprawiedliwości i zdyskredytowanie sędziów". Studenci ponadto chcą, by reformy były przeprowadzane "na drodze społecznego konsensusu oraz uwzględniały prawa i wolności obywatelskie, zasady ustrojowe w RP".

d2lv14t

Studenci do władz: "Chodzi o dobro obywateli"

"Pragniemy, by dostrzeżono, że w obliczu sytuacji, w której znalazł się polski wymiar sprawiedliwości, najistotniejszą wartością powinno być dobro polskich obywateli, którzy mają prawo do uzyskania pewnych, nieobciążonych ryzykiem wadliwości orzeczeń" - podkreślają studenci.

Studenci oświadczają: "Nie wyrażamy zgody na represjonowanie polskich sędziów, w szczególności za stosowanie się do orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej i orzeczeń Sądu Najwyższego, a tym samym za przestrzeganie obowiązującego na terenie Polski prawa".

Przypomnijmy, że wcześniej w mediach Dudę krytykowali pracownicy UJ.

Źródło: "Gazeta Wyborcza"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2lv14t
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2lv14t
Więcej tematów