Trwa ładowanie...
d4efeq8

Antysemicki wpis sędziego Jarosława Dudzicza z KRS. Rzecznik dyscyplinarny reaguje

Rzecznik dyscyplinarny sędzia Piotr Schab zapowiedział "podjęcie wstępnych czynności wyjaśniających" w sprawie sędziego KRS Dudzicza. Chodzi o jego kontrowersyjny wpis na forum internetowym, że Żydzi to naród "parszywy i podły".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jarosław Dudzicz jest członkiem nowej KRS
Jarosław Dudzicz jest członkiem nowej KRS (Agencja Gazeta, Fot: Adam Stępień)
d4efeq8

W poniedziałek sędzia Piotr Schab, rzecznik dyscyplinarny sędziów poinformował w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej, że "podjął wstępne czynności wyjaśniające, zmierzające do ustalenia, czy zachowanie sędziego stanowiło o wyczerpaniu znamion przewinienia dyscyplinarnego, polegającego na uchybieniu godności urzędu o znamionach występku".

   rzecznik.gov.pl

To reakcja na artykuł "Gazety Wyborczej" z 12 września tego roku. Dziennikarz napisał, że antysemicki wpis został zamieszczony cztery lata temu pod jednym z artykułów "Dziennika Gazety Prawnej". "Podły, parszywy naród, nic im się nie należy..." - napisał użytkownik "jorry123" w reakcji na rzekome żydowskie roszczenia wobec poszukiwanego "złotego pociągu".

d4efeq8

Do wrocławskiej prokuratury wpłynęło doniesienie, a śledczy ustalili, że za pseudonimem krył się Jarosław Dudzicz, wówczas sędzia Sądu Rejonowego w Słubicach. "Gazeta Wyborcza" donosi, że wezwany na przesłuchanie przyznał się do zamieszczenia komentarza. Sprawa miała trafić do wydziału spraw wewnętrznych Prokuratury Krajowej. Śledztwo trwa od niemal czterech lat.

Reakcja ambasady Izraela

Szef nowej KRS Leszek Mazur stwierdził, że "wpisy są bardzo niepokojące" i zapowiedział, że Jarosław Dudzicz będzie musiał złożyć wyjaśnienia w tej sprawie. Na artykuł zareagowała też ambasada Izraela.

"Z wielkim smutkiem, niepokojem i oburzeniem przeczytaliśmy w prasie o antysemickim wpisie pana sędziego Jarosław Dudzicza. Jest nam smutno, że wpis ten pojawił się właśnie w Polsce - kraju, który przez setki lat był domem narodu żydowskiego i gdzie pamięć o Zagładzie jest nadal żywa. Nasz niepokój budzi również fakt, że w ostatnim czasie nasiliło się używanie haseł antysemickich. Jest dla nas zdumiewające i oburzające, że autorem tego obrzydliwego wpisu jest nie zwykły obywatel, lecz sędzia, autorytet, członek elitarnej Krajowej Rady Sądownictwa" - czytamy w oświadczeniu.

d4efeq8

Ambasada Izraela przypomina też, że antysemickie wypowiedzi są "niezgodne z polskim prawem i zwykłym poczuciem przyzwoitości". Dodała też, że z satysfakcją przyjęła zapowiedź, ze KRS oceni antysemicki wpis swojego członka.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4efeq8

Podziel się opinią

Share

d4efeq8

d4efeq8
Więcej tematów