Angela Merkel i Theresa May w Poznaniu. Ruszył Szczyt Bałkanów Zachodnich
Premier Mateusz Morawiecki powitał w Polsce szefów państw i rządów. Przedstawiciele wielu krajów przyjechali do stolicy Wielkopolski, by rozmawiać m.in. z kandydatami do członkostwa w Unii Europejskiej.
Przypomnijmy, że aspiracje dołączenia do UE mają w bliższej lub dalszej perspektywie m.in. Czarnogóra, Serbia, Macedonia Północna, Albania, Bośnia i Hercegowina oraz Kosowo.
W związku z tym organizowane są tzw. Szczyty Bałkanów Zachodnich. Tym razem jego gospodarzem jest Polska.
- Dobrobyt obywateli zależy od wzrostu gospodarczego. Dlatego podczas tej sesji plenarnej skupiamy się na kwestiach z nim związanych. Na kwestiach społeczno-gospodarczych dla Bałkanów Zachodnich - powiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki, który najpierw przywitał przybyłych gości, a potem rozpoczął dyskusję na temat rozwoju.
Foto: Na szczycie pojawili się m.in. kanclerz Niemiec Angela Merkel, premierzy Francji Edouard Philippe i Wielkiej Brytanii Theresa May.
Duda o ogromnym znaczeniu Bałkanów Zachodnich
Co ważne, w spotkaniach z przedstawicielami państw udział bierze także prezydent RP Andrzej Duda. - Bałkany to integralna część Europy, zarówno pod względem geograficznym, kulturowym, jak i właśnie historycznym - cytuje prezydenta TVP Info.
Zobacz także: Sasin o porażce Tuska na szczycie UE. Mówi o nowym "27:1"
- Bez integracji Bałkanów wraz z ich pięknymi tradycjami oraz różnorodnymi kulturami, Europa nie zacznie oddychać pełną piersią. Wypowiadam te słowa świadomie, jako prezydent kraju, który korzysta ze środków rozwojowych UE, a w przyszłości będzie zobligowany do podzielenia się tymi zasobami z nowymi państwami - podkreślił Duda.
Szczyt Bałkanów Zachodnich otworzyło w środę forum think tanków, w którym wzięło udział około 200 osób z organizacji pozarządowych z całej Europy. W czwartek do Poznania przyjechało kilkudziesięciu ministrów gospodarki, spraw zagranicznych i spraw wewnętrznych państw biorących udział w Procesie Berlińskim. Odbyły się także forum społeczeństwa obywatelskiego i forum biznesu.
Szczyt w Poznaniu jest elementem Procesu Berlińskiego, jako inicjatywy wspierającej współpracę regionalną państw Bałkanów Zachodnich i uzupełniającą politykę rozszerzenia Unii Europejskiej. Polska dołączyła do procesu w 2018 r. na zaproszenie kanclerz Angeli Merkel. W piątek oprócz szefowej niemieckiego rządu w Poznaniu pojawili się m.in. premierzy Francji, Wielkiej Brytanii, Austrii, Bułgarii, Włoch, Chorwacji, Grecji i Słowenii.