Trwa ładowanie...

Angela Merkel: EBC zapewni do niedzieli płynność greckim bankom

Grecja ma do niedzieli przedstawić nowe propozycje w sprawie nowego programu pomocowego dla tego kraju - poinformował premier Włoch Matteo Renzi po szczycie strefy euro w Brukseli. Na niedzielę planowany jest następny szczyt, ale całej UE - dodał. Z kolei Angela Merkel zaznaczyła, że EBC zapewni do niedzieli płynność greckim bankom.

Share
Angela Merkel: EBC zapewni do niedzieli płynność greckim bankom
Źródło: PAP/DPA, Fot: Jörg Carstensen
dtstlnb

- Mam nadzieję, że to będzie ostatnie spotkanie w sprawie Grecji i happy end - powiedział Renzi dziennikarzom. - Myślę, że możemy osiągnąć porozumienie - dodał.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała po wtorkowym szczycie strefy euro, że szef Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghi zapewnił, iż EBC zrobi, co niezbędne, żeby zapewnić płynność greckim bankom do czasu niedzielnego szczytu UE.

dtstlnb

Merkel oświadczyła na konferencji prasowej, że nie jest "przesadnie optymistyczna" w kwestii znalezienia w niedzielę rozwiązania ratującego Grecję, ale że szczyt UE został zwołany "ponieważ uważamy, że sytuacja jest tak niebezpieczna".

Strefa euro czeka na bardzo szczegółowy wniosek Grecji w sprawie trzeciego programu pomocy dla tego kraju, który będzie zakrojony na dłuższy czas - poinformowała niemiecka kanclerz Angela Merkel po szczycie strefy euro w Brukseli.

- Potrzebna jest perspektywa na dłuższy czas - powiedziała Merkel. - Premier Grecji obiecał, że przedstawi taki szczegółowy program - dodała. Według Merkel już w czwartek propozycje Grecji ocenić mają ministrowie finansów strefy euro, zaś w niedzielę przywódcy całej UE. - Ocenimy, czy propozycja Grecji może być podstawa do negocjacji - powiedziała niemiecka kanclerz.

Wyjaśniła, że przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk zaproponował, by niedzielny szczyt odbył się w gronie całej UE, a nie tylko 19 państw strefy euro. Jak powiedziała, Tusk miał zostać poproszony przez wiele państw spoza eurolandu, by z nimi także rozmawiać o sytuacji Grecji. - Akceptuję to, bo wszyscy jesteśmy powiązani ze sobą - powiedziała.

dtstlnb

Ostateczny termin dla Grecji mija w tym tygodniu, nie możemy wykluczyć czarnego scenariusza - powiedział we wtorek szef Rady Europejskiej Donald Tusk po nadzwyczajnym spotkaniu szefów państw i rządów strefy euro.

- Zdecydowaliśmy, że potrzebujemy dwóch formatów w czasie niedzielnego szczytu: całej UE - 28 państw, ale także godziny dla krajów strefy euro. Sytuacja jest naprawdę krytyczna, niestety nie możemy wykluczyć czarnego scenariusza - to znaczy braku porozumienia do niedzieli. To oznacza, że musimy omówić konsekwencje dla całej UE, a nie tylko strefy euro - oświadczył Tusk.

Komisja Europejska jest przygotowana na wypadek wyjścia Grecji ze strefy euro - poinformował szef KE Jean-Claude Juncker po szczycie strefy euro w Brukseli. - KE jest przygotowana na wszystko. Mamy szczegółowy scenariusz Grexitu - powiedział.

Na konferencji prasowej po szczycie strefy euro w Brukseli Juncker podkreślił, że jest zdecydowanym przeciwnikiem wystąpienia Grecji z eurolandu. - Ale nie będę mógł temu zapobiec, jeśli grecki rząd nie zrobi tego, czego się od niego oczekuje i nie będzie szanować godności greckiego społeczeństwa - dodał Juncker.

Zobacz także: Hiszpania, Włochy i Portugalia - kto po Grecji?

dtstlnb

Podziel się opinią

Share
dtstlnb
dtstlnb
Więcej tematów