Trwa ładowanie...
d3izazx

Andrzej Rosiewicz

Najnowsze informacje
3.0
(1 głos)
Oceń:
d3izazx
Miejsce urodzenia:

Warszawa

Andrzej Rosiewicz jest znanym artystą polskiej sceny muzycznej
Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY

Andrzej Rosiewicz to artysta estradowy – piosenkarz, kompozytor, tancerz i satyryk, czterokrotny laureat Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Urodził się 1 czerwca 1944 roku w Warszawie. Uczęszczał do szkoły muzycznej, gdzie uczył się śpiewu solowego. Następnie ukończył warszawską Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego.

Na scenie Andrzej Rosiewicz występuje od dzieciństwa. Szczyt jego kariery przypadł na lata 70. i 80., kiedy to popularnością cieszyły się takie przeboje jak „Czy czuje pani cha-chę”, „Najwięcej witaminy”, „Pytasz mnie” i „Chłopcy radarowcy”. Jest autorem piosenki tytułowej z serialu „Czterdziestolatek”.

Utwory Andrzeja Rosiewicza nierzadko stanowią komentarz do wydarzeń społeczno-politycznych w kraju. Twórca ten kojarzony jest z etosem „Solidarności”. W czasie stanu wojennego był wyrazicielem idei opozycji antykomunistycznej.

Andrzej Rosiewicz w satyrycznym tonie śpiewał o eurowyborach w 2009 roku i o Donaldzie Tusku. Nagrał również piosenkę będącą krytyką wojny w Iraku. Jest związany ze środowiskiem Telewizji Trwam, Radia Maryja oraz Prawa i Sprawiedliwości. Jego teksty pojawiają się w prasie.

Kilka razy próbował wejść do polityki. Starał się o mandat europosła z ramienia Unii Polityki Realnej i mandat do Sejmiku Województwa Mazowieckiego z listy Mazowieckiej Wspólnoty Samorządowej. W wyborach do Parlamentu Europejskiego 2019 jego kandydaturę zgłosił Komitet Wyborczy Polska Fair Play Bezpartyjni Gwiazdowski. Rosiewicz startuje w okręgu 5 obejmującym województwo mazowieckie.

d3izazx
d3izazx
d3izazx
Więcej tematów
d3izazx