Trwa ładowanie...
d49furl
IAR

Andrzej Duda z największym zaufaniem Polaków

Andrzej Duda politykiem z największym zaufaniem wśród Polaków - wynika z najnowszego sondażu CBOS.
Share
Andrzej Duda
Andrzej DudaŹródło: WP, Fot: Konrad Żelazowski
d49furl

Lider pierwszego od wyborów prezydenckich rankingu może pochwalić się 57-procentowym wynikiem. Prawie tyle samo co nieufnych (18 procent) jest tych, w których Duda wzbudza obojętność (19 procent).

Na drugim miejscu czerwcowego badania uplasowali się ex aequo lider poprzedniego sondażu - Paweł Kukiz i Bronisław Komorowski. Zaufanie do tej dwójki deklaruje 52 procent badanych. Jednak ustępującemu prezydentowi nie ufa 30 procent respondentów, o 13 punktów procentowych więcej niż Kukizowi.

Ewa Kopacz z wynikiem 41 procent zajęła czwarte miejsce w rankingu i pomimo spadających notowań rządu, oceny pani premier nie zmieniły się znacząco.

d49furl

Pierwszą piątkę polityków, których Polacy darzą największym zaufaniem, zamyka Grzegorz Schetyna. Zaufanie do szefa MSZ zadeklarowało nieco ponad jedna trzecia (35 procent) respondentów.

Z kolei największą nieufnością Polacy darzą Janusza Korwin-Mikkego, Janusza Palikota, Jarosław Kaczyński i Leszek Miller.

Badanie przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich, wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 11-17 czerwca 2015 roku na liczącej 1011 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

*Paweł Kukiz liderem sondażu poprzedniego*

d49furl

Paweł Kukiz w poprzednim sondażu, kiedy pierwszy raz został uwzględniony w rankingu zaufania do polityków od razu znalazł się na pierwszym miejscu. 58 proc. Polaków zadeklarowało mu wtedy pełną ufność. Kolejne miejsce zajęli ex aequo prezydent Bronisław Komorowski i prezydent elekt Andrzej Duda, którzy cieszyli się zaufaniem 54 proc. Polaków.

Na trzeciej pozycji w rankingu była premier Ewa Kopacz z 42 proc. zaufania (spadek o 2 pkt. proc.). Kolejne miejsce w rankingu zaufania zajęli: prezes PiS Jarosław Kaczyński (31 proc.; spadek o 3 pkt. proc.), minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna (30 proc.; spadek o 5 pkt. proc.) i marszałek Sejmu Radosław Sikorski (również 30 proc. w rankingu; spadek o 4 pkt. proc.)

Przytaczane wyniki pochodzą z sondażu przeprowadzonego przez CBOS 14–20 maja 2015 roku, między pierwszą a drugą turą wyborów prezydenckich, na liczącej 1048 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

d49furl

Podziel się opinią

Share
d49furl
d49furl
Więcej tematów