Trwa ładowanie...
d3x59qv

Andrzej Duda w USA. Polska delegacja przejdzie test na koronawirusa. Wraca również spór o LGBT

Andrzej Duda będzie pierwszym zagranicznym gościem prezydenta USA od wybuchu epidemii. Pojawiły się doniesienia, że polska delegacja zostanie przebadana pod kątem obecności koronawirusa. W amerykańskich mediach pojawiła się także krytyka po słowach Dudy o LGBT.
Share
Wybory 2020. Na finiszu kampanii Andrzej Duda spotka się z Donaldem Trumpem
Wybory 2020. Na finiszu kampanii Andrzej Duda spotka się z Donaldem TrumpemŹródło: East News
d3x59qv

24 czerwca prezydent Andrzej Duda złoży wizytę w Waszyngtonie, gdzie spotka się z Donaldem Trumpem. Głównymi tematami rozmów ma być m.in. kwestia obronności, współpracy handlowej, energetyki oraz bezpieczeństwa w dziedzinie telekomunikacji. O wizycie prezydenta Dudy w Stanach Zjednoczonych informowała jako pierwsza Wirtualna Polska.

Z kolei informację, że polska delegacja zostanie przebadana pod kątem obecności koronawirusa, podaje CNBC. Stacja telewizyjna powołuje się na słowa urzędnika z Białego Domu. Zapewnił on, że zostaną wprowadzone środki bezpieczeństwa oraz testy, które mają zapewnić ochronę prezydentom, lecz również pozostałym zagranicznym gościom oraz pracownikom Białego Domu.

Jednak urzędnik nie potrafił odpowiedzieć na pytanie, czy Andrzej Duda, Donald Trump i pozostali członkowie delegacji będą nosić maseczki podczas spotkania.

d3x59qv

Rozmowy mają dotyczyć m.in. zakupu samolotów F-35. CNBC zauważa jednak, że wizyta Andrzeja Dudy zbiega się z decyzją ws. wycofania amerykańskich wojsk z Niemiec. Ten ruch spotkał się z krytyką nawet wewnątrz obozu prezydenta USA. "Wycofanie amerykańskich wojsk z Niemiec może narazić relacje USA z sojusznikami oraz zagrozić bezpieczeństwu narodowemu" - napisali w liście do Donalda Trumpa republikańscy kongresmeni.

Zobacz też: "Duda słabnie". Hołownia ma własne sondaże

Andrzej Duda w USA. Wraca temat LGBT

Echa sporu o LGBT wywołanych słowami prezydenta Dudy dotarły też za ocean. "Time" cytuje m.in. kongresmena Eliota Engela, który przewodniczy Komisji Spraw Zagranicznych. Engel ocenił zaproszenie Dudy do Waszyngtonu przykładem "zauroczenia Trumpa przywódcami, którzy wykazują tendencje autokratyczne".

d3x59qv

- Prezydent Duda i jego partia promują przerażające homofobiczne stereotypy. Ich polityka jest sprzeczna z prawami człowieka i wartościami, do których Ameryka powinna dążyć - powiedział kongresmen.

Wizytę polskiego prezydenta krytykuje również organizacja Human Rights Campaign, która reprezentuje największą grupę interesu w Stanach Zjednoczonych. Według jej szacunków, posiada ponad 725 000 członków i osób wspierających jej działania.

Przypomnijmy: prezydent Duda powiedział na jednym ze spotkań wyborczych, że "próbuje się nam wmówić, że LGBT to ludzie, a to jest po prostu ideologia". Pojawiło się również porównanie tego środowiska do "neo-bolszewizmu". To wszystko wywołało niemałe kontrowersje w Polsce i za granicą.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3x59qv

Podziel się opinią

Share
d3x59qv
d3x59qv
Więcej tematów