Trwa ładowanie...

Andrzej Duda przed wylotem do USA o Funduszu Medycznym. Zdradził szczegóły

Kraków. Andrzej Duda wydał oświadczenie przed wylotem do USA. - Zapowiadana od jakiegoś czasu ustawa o Funduszu Medycznym została przeze mnie złożona w Sejmie - poinformował prezydent na lotnisku w Balicach. Zdradził również szczegóły spotkania z Donaldem Trumpem w Waszyngtonie. Podczas rozmowy z dziennikarzami pojawiła się również kwestia Rafała Trzaskowskiego, Platformy Obywatelskiej oraz wojny na Ukrainie.

Share
Andrzej Duda przed wylotem do USA o Funduszu Medycznym. Zdradził szczegóły
Źródło: PAP
d25aez8

24 czerwca prezydent Andrzej Duda ma złożyć wizytę w Waszyngtonie, gdzie spotka się z Donaldem Trumpem. Głównymi tematami rozmów ma być m.in. kwestia obronności, współpracy handlowej, energetyki oraz bezpieczeństwa w dziedzinie telekomunikacji. O wizycie prezydenta Dudy w Stanach Zjednoczonych informowała jako pierwsza Wirtualna Polska.

Przed wylotem prezydent Duda spotkał się z dziennikarzami na terenie lotniska Balice. Zaznaczył, że Polska to pierwszy kraj, który został zaproszony do USA od czasu wybuchu epidemii koronawirusa.

d25aez8

- Ważne jest, abyśmy umacniali nasz sojusz ze Stanami Zjednoczonymi. Jest on dla nas bardzo ważny i przynosi dobre efekty - podkreślił Duda. Zaznaczył również, że będzie rozmawiał z prezydentem Trumpem "o bezpieczeństwie militarnym i energetycznym, a także o współpracy gospodarczej oraz współpracy w ramach Trójmorza".

- Apeluję także do całej polskiej sceny politycznej. Relacje strategiczne ze Stanami Zjednoczonymi zawsze były elementem absolutnego, ogólnopolitycznego kompromisu - zaznaczył Duda.

Zobacz też: Pomysł PiS tuż przed wyborami. Szymon Hołownia ostro krytykuje. "Jak w PRL-u"

Fundusz Medyczny. Andrzej Duda zdradził szczegóły

Poinformował również o dalszych losach Funduszu Medycznego, który był zapowiadany już w marcu podczas podpisywania ustawy o tzw. rekompensacie dla TVP. Teraz inicjatywa prezydenta trafiła do Sejmu.

- Fundusz będzie składał się z trzech segmentów: świadczenia na leczenie chorób rzadkich, działania profilaktyczne oraz wydatki infrastrukturalne - tłumaczył prezydent. Ma opiewać na cztery miliardy złotych. - Przy czym w tym roku, ponieważ mamy już pół roku za nami, fundusz będzie miał dwa miliardy - dodał Duda.

Andrzej Duda pytany o sondaże. Odniósł się również do Rafała Trzaskowskiego i wojny na Ukrainie

Na pytanie jednego z dziennikarzy o ostatnie sondaże przed wyborami, Andrzej Duda stwierdził, że "nigdy nie przejmował się" takimi badaniami. Przypomniał, że pięć lat temu tylko jeden sondaż wskazywał na jego zwycięstwo. - Czekam na werdykt wyborców - dodał Duda.

Prezydent podkreślił również, że od samego początku zabiega o wzmocnienie bezpieczeństwa Polski. - W czasach, gdy rządziła PO, której członkiem jest Rafał Trzaskowski, Rosja napadała na Ukrainę, a Polska była cały czas oparta wyłącznie na obecności naszej armii - tłumaczył Andrzej Duda, dodając, że "wielu ludzi się obawiało". Prezydent podkreślił, że w 2015 roku przystąpił do realizacji polityki obecności NATO w naszym kraju jako gwarancji bezpieczeństwa.

d25aez8

Andrzej Duda w USA. Szczegóły spotkania

Jak poinformował PAP Krzysztof Szczerski z Kancelarii Prezydenta, w Waszyngtonie planowane jest spotkanie Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa w cztery oczy. Oprócz tego mają się odbyć rozmowy plenarne delegacji obu krajów oraz wspólne oświadczenie prezydentów.

Prezydentowi będą towarzyszyć szefowie MON Mariusz Błaszczak oraz Biura Bezpieczeństwa Narodowego - Paweł Soloch.

Spotkanie prezydenta Polski USA ma potrwać niecałe pół godziny. Z kolei delegacje będą ze sobą dyskutować przez 45 minut. Na godzinę 21:30 czasu polskiego zaplanowano konferencję prasową.

Wybory 2020. Rafał Trzaskowski napisał list do Andrzeja Dudy

Tymczasem jego kontrkandydat w wyborach prezydenckich 2020 Rafał Trzaskowski wystosował list do głowy państwa, w którym pyta Dudy o szczegóły spotkania z Trumpem.

- Słyszymy, że prezydent Andrzej Duda udaje się w podróż do Waszyngtonu, tylko niestety nie wiemy w jakim celu. Ani parlament, ani społeczeństwo nie zostały o tym poinformowane, dlatego prosiłbym pana prezydenta o poinformowanie opinii publicznej, w jakim celu udaje się do Waszyngtonu - tłumaczył Rafał Trzaskowski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d25aez8

Podziel się opinią

Share
d25aez8
d25aez8
Więcej tematów