Andrzej Duda remedium na niezaszczepionych? Prezydent nie odpowiada na apel lekarza
Mamy w Polsce 11 gmin, w których liczba mieszkańców zaszczepionych przeciw COVID-19 nie przekroczyła nawet 20 procent. W każdej z nich Andrzej Duda zdecydowanie wygrał w II turze wyborów prezydenckich. Dr Paweł Grzesiowski zaapelował do głowy państwa o promowanie programu szczepień. Prezydent na razie milczy.
Choć w ostatnich dniach tempo spadku szczepień przeciw COVID-19 nieznacznie zmalało, to brak zainteresowania wciąż jest dla rządu dużym problemem, który może zwiastować powrót dotkliwych restrykcji podczas IV fali pandemii. W całym kraju mamy obecnie 11 gmin, w których szczepionki nie przyjął nawet co piąty mieszkaniec. To przede wszystkim miejsca w województwie podkarpackim, ale również w Małopolsce i na Podlasiu.
Najgorzej sytuacja wygląda w małopolskiej gminie Czarny Dunajec, gdzie w pełni zaszczepionych jest jedynie 16,7 proc. mieszkańców. Tylko nieznacznie lepiej jest w gminach Bojanów na Podkarpaciu oraz Biały Dunajec w Małopolsce, gdzie mamy obecnie 18 proc. i 18,1 proc. w pełni zaszczepionych. Kolejne miejsce od końca zajmuje gmina Jeżowe ze wskaźnikiem 18,4 proc.
Lekarze i eksperci od tygodni zastanawiają się, jak przełamać ten impas i kto mógłby skutecznie przekonać sceptyków szczepionek. Z mieszkańcami wspomnianej gminy Jeżowe chciał rozmawiać minister zdrowia. Konferencja Adama Niedzielskiego była jednak przerywana przez grupę antyszczepionkowców.
Według dra Pawła Grzesiowskiego w promowaniu szczepień mógłby pomóc prezydent.
"Szanowny Panie Prezydencie! Z map wynika, że wielu niezaszczepionych Polaków ufa Panu, co okazali przy urnach (wyborczych). Bez Pana wsparcia, nie przełamiemy impasu w programie szczepień. Społeczeństwu potrzebny jest jasny przekaz wsparty przez zaufany autorytet" – napisał ekspert na Twitterze, przywołując jednocześnie wyniki poparcia z gminy Jeżowe podczas II tury wyborów prezydenckich.
Wyniki nie pozostawiają złudzeń, na Andrzeja Dudę głos oddało tam 91,42 proc., czyli 4817 osób. W tej samej gminie w pełni zaszczepionych jest jedynie 1863 osób.
Czy prezydent mógłby pomóc?
Przywołany powyżej przykład to nie wyjątek. We wszystkich 11 gminach o najniższym wyszczepieniu Andrzej Duda zdobył reelekcję miażdżącą przewagą nad Rafałem Trzaskowskim. Oczywiście nie jest możliwe sprawdzenie, ilu spośród sympatyków prezydenta nie zdecydowało się na szczepienie, ale według dra Grzesiowskiego można zakładać, że sympatycy głowy państwa byliby bardziej skłonni wysłuchać argumentów Andrzeja Dudy, któremu zaufali podczas wyborów.
Tak wygląda porównanie dla pięciu gmin, w których zaszczepiła się najmniejsza liczba osób:
Czarny Dunajec (woj. małopolskie): 16,7 proc. - 3783 w pełni zaszczepione osoby;
Andrzej Duda: 82,46 proc. - 7847 głosów w II turze wyborów prezydenckich;
Rafał Trzaskowski: 17,54 proc. - 1669 głosów w II turze wyborów prezydenckich;
Bojanów (woj. podkarpackie): 18 proc. - 1376 w pełni zaszczepionych osób;
Andrzej Duda: 84,66 proc. - 3124 głosy w II turze wyborów prezydenckich;
Rafał Trzaskowski: 15,34 proc. - 566 głosów w II turze wyborów prezydenckich;
Biały Dunajec (woj. małopolskie) – 18,1 proc. - 1302 w pełni zaszczepione osoby;
Andrzej Duda: 78,7 proc. - 2982 głosy w II turze wyborów prezydenckich;
Rafał Trzaskowski: 21,3 proc. - 807 głosów w II turze wyborów prezydenckich;
Jeżowe (woj. podkarpackie): 18,4 proc. - 1863 w pełni zaszczepione osoby;
Andrzej Duda: 91,42 proc. - 4817 głosów w II turze wyborów prezydenckich;
Rafał Trzaskowski: 8,58 proc. - 452 głosy w II turze wyborów prezydenckich;
Dzikowiec (woj. podkarpackie): 18,5 proc. - 1204 w pełni zaszczepione osoby;
Andrzej Duda: 84,90 proc. - 2502 głosy w II turze wyborów prezydenckich;
Rafał Trzaskowski: 15,10 proc. - 445 głosów w II turze wyborów prezydenckich.
Prezydent nie odpowiada na apel
Apel eksperta pozostaje na razie bez odpowiedzi. O plany Andrzeja Dudy chcieliśmy zapytać prezydenckiego rzecznika. Minister Błażej Spychalski do chwili publikacji był nieuchwytny i nie odpowiedział na prośbę o kontakt.
Jeszcze w kampanii wyborczej prezydent jednoznacznie podkreślał, że nie jest zwolennikiem obowiązkowych szczepień. - Powiem państwu otwarcie, ja osobiście nigdy się nie zaszczepiłem na grypę, bo uważam, że nie. Miałem oczywiście różne szczepienia jako dziecko i jako dorastający chłopak, ale na grypę się nigdy nie szczepiłem i nie chcę się szczepić. Uważam, że szczepienia na koronawirusa absolutnie nie powinny być obowiązkowe. Proszę bardzo - kto chce, jeżeli będzie szczepionka, niech się zaszczepi, ale kto nie chce, to jest jego osobista decyzja - dodał.
Tusk nawołuje rząd i TVP do promowania szczepień
Obowiązkowym szczepieniom sprzeciwia się też Donald Tusk, który w czwartek o przygotowaniach do IV fali pandemii rozmawiał z lekarzami – w tym z ekspertami z Rady Medycznej przy premierze. Po spotkaniu przewodniczący PO stwierdził, że w promowaniu szczepień "nie wystarczy dość infantylna kampania promocyjna z billboardami z napisem 'Ostatnia prosta', bo raczej jesteśmy na wirażu".
Szef PO zaapelował też do TVP, by zamiast ataków na opozycję, zajęła się tłumaczeniem, jak ważne są szczepienia. - Gdybyście państwo połowę tego czasu, który od kilku tygodni poświęcacie na lekcje niemieckiego z moim udziałem, przeznaczyli na promocję szczepień... Macie misję do wykonania - podkreślał.
Donald Tusk, pytany przez WP o to, jak ocenia zaangażowanie prezydenta w promowanie szczepień, stwierdził, że zrezygnuje z politycznych uszczypliwości. Dodał jednak, że zaangażowanie najważniejszych polityków obozu władzy mogłoby być skuteczne.
- Ci, którzy mają do mnie zaufanie, raczej się już zaszczepili, a więc i prezydent, premier i myślę prezes Kaczyński osobiście, na pewno Kościół, ale myślę o fundamentach i na poziomie parafii, i telewizja rządowa powinni zachęcać do szczepień. Nie dlatego, że chcę na nich zrzucić odpowiedzialność, ale jestem gotów się założyć z każdym, ja to wiem i państwo to wiecie, że na tę pulę niezaszczepionych, jakby ta strona politycznego spectrum ma na pewno większy wpływ, ponieważ ci, którzy z jakichś powodów sympatyzują z nami, są w wyraźnie większej liczbie zaszczepieni – powiedział.
O rolę głowy państwa w promowaniu szczepień w TVN24 był pytany prof. Andrzej Horban, główny doradca premiera ds. walki z pandemią. - O ile mi wiadomo, to pan prezydent zachęcał głośno i wyraźnie, nawet w formie rozmowy z profesorem Simonem i ze mną, i chyba zdania nie zmienił - odpowiedział. Profesor odniósł się do cyklu rozmów publikowanych na stronie Kancelarii Prezydenta i w mediach społecznościowych, których gospodarzem był Andrzej Duda.
Według najnowszych danych w całej Polsce wykonano dotąd 34 096 548 szczepień przeciw COVID-19. W pełni zaszczepione są obecnie 17 225 194 osoby.