Trwa ładowanie...
d3qy1z0

Andrzej Duda nie wygra w drugiej turze? Zaskakujący sondaż

Andrzej Duda w toku intensywnej prekampanii. Małgorzata Kidawa-Błońska jeszcze w wyborczych powijakach. I co? I nic. Prezydent nie zyskuje, a jego największa przeciwniczka nie traci. Mało tego - wynik drugiej tury wyborów może być nie lada zaskoczeniem.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Mimo intensywnie prowadzonej "prekampanii" Andrzej Duda nie może być pewny zwycięstwa w wyborach
Mimo intensywnie prowadzonej "prekampanii" Andrzej Duda nie może być pewny zwycięstwa w wyborach (East News, Fot: Tomasz Kawka)
d3qy1z0

To pierwszy taki sondaż. Instytut Badań Spraw Publicznych na zlecenie Wirtualnej Polski i programu "Newsroom" zapytał Polaków o pełną stawkę kandydatów wystawionych przez największe komitety.

Uwzględnieni zostali więc również kandydaci z przeciwległych politycznych biegunów, a więc Robert Biedroń z Lewicy i Krzysztof Bosak z ultraprawicowej Konfederacji. Jak nie trudno się domyślić, żaden z nich nie wywraca obecnego układu sił.

W pierwszej turze wyborów prezydenckich zdecydowana większość Polaków chce wskazać urzędującego prezydenta Andrzeja Dudę. Wskazało go 43,73 proc. respondentów. Poparcie duże, ale... zbyt małe, by myśleć o rozstrzygnięciu tej politycznej bitwy już w pierwszej turze.

Tak, według sondażu IBSP dla Wirtualnej Polski, rozłożyłyby się głosy Polaków w I. turze wyborów prezydenckich. IBSP dla WP
Podziel się

Drugie miejsce oczywiście należy do kandydatki Platformy Obywatelskiej, a więc Małgorzaty Kidawy-Błońskiej. Na jedyną kobietę w prezydenckim wyścigu chciałoby oddać głosy 26,61 proc. badanych. O ostatnie miejsce na podium walczą jeszcze: Szymon Hołownia (9,56 proc.), kandydat ludowców Władysław Kosiniak-Kamysz** (7,77 proc.), którego z kolei naciska **Robert Biedroń (7,26 proc.).

Naprawdę ciekawie jednak robi się w II. turze, w której niechybnie Andrzej Duda zmierzy się z Małgorzatą Kidawą-Błońską. Według sondażu IBSP urzędujący prezydent i kandydatka największej siły opozycyjnej idą niemalże łeb w łeb, a ostateczne rozstrzygnięcie wygląda nawet jak remis. W tej chwili z minimalnym wskazaniem na kandydata popieranego przez PiS: 50,09 do 49,91 proc.

Wg sondażu IBSP dla Wirtualnej Polski, gdyby wybory prezydenckie odbyły się teraz, mogłyby zakończyć się niemalże remisem! IBSP dla WP
Podziel się

Wyniki sondażu dotyczącego II. tury wyborów prezydenckich wskazują, że o tym, kto zostanie głową państwa zdecydują ułamki procentów. Dlatego dla dwójki liderów tak ważne będzie nie tylko "przechwytywanie" głosów kandydatów, którzy odpali w I. turze, ale też zmotywowanie swoich żelaznych elektoratów do udziału w głosowaniu.

IBSP dla WP
Podziel się

Więcej sondaży, badań i analiz znajdziesz na StanPolityki.pl

d3qy1z0

Podziel się opinią

Share

d3qy1z0

d3qy1z0
Więcej tematów