Trwa ładowanie...

Andrzej Duda nie wygra w drugiej turze? Zaskakujący sondaż

Andrzej Duda w toku intensywnej prekampanii. Małgorzata Kidawa-Błońska jeszcze w wyborczych powijakach. I co? I nic. Prezydent nie zyskuje, a jego największa przeciwniczka nie traci. Mało tego - wynik drugiej tury wyborów może być nie lada zaskoczeniem.

Share
Andrzej Duda nie wygra w drugiej turze? Zaskakujący sondażŹródło: East News, fot: Tomasz Kawka
dq3z3lg

To pierwszy taki sondaż. Instytut Badań Spraw Publicznych na zlecenie Wirtualnej Polski i programu "Newsroom" zapytał Polaków o pełną stawkę kandydatów wystawionych przez największe komitety.

Uwzględnieni zostali więc również kandydaci z przeciwległych politycznych biegunów, a więc Robert Biedroń z Lewicy i Krzysztof Bosak z ultraprawicowej Konfederacji. Jak nie trudno się domyślić, żaden z nich nie wywraca obecnego układu sił.

W pierwszej turze wyborów prezydenckich zdecydowana większość Polaków chce wskazać urzędującego prezydenta Andrzeja Dudę. Wskazało go 43,73 proc. respondentów. Poparcie duże, ale... zbyt małe, by myśleć o rozstrzygnięciu tej politycznej bitwy już w pierwszej turze.

Tak, według sondażu IBSP dla Wirtualnej Polski, rozłożyłyby się głosy Polaków w I. turze wyborów prezydenckich. IBSP dla WP
Tak, według sondażu IBSP dla Wirtualnej Polski, rozłożyłyby się głosy Polaków w I. turze wyborów prezydenckich. Źródło: IBSP dla WP

Drugie miejsce oczywiście należy do kandydatki Platformy Obywatelskiej, a więc Małgorzaty Kidawy-Błońskiej. Na jedyną kobietę w prezydenckim wyścigu chciałoby oddać głosy 26,61 proc. badanych. O ostatnie miejsce na podium walczą jeszcze: Szymon Hołownia (9,56 proc.), kandydat ludowców Władysław Kosiniak-Kamysz** (7,77 proc.), którego z kolei naciska **Robert Biedroń (7,26 proc.).

Naprawdę ciekawie jednak robi się w II. turze, w której niechybnie Andrzej Duda zmierzy się z Małgorzatą Kidawą-Błońską. Według sondażu IBSP urzędujący prezydent i kandydatka największej siły opozycyjnej idą niemalże łeb w łeb, a ostateczne rozstrzygnięcie wygląda nawet jak remis. W tej chwili z minimalnym wskazaniem na kandydata popieranego przez PiS: 50,09 do 49,91 proc.

Wg sondażu IBSP dla Wirtualnej Polski, gdyby wybory prezydenckie odbyły się teraz, mogłyby zakończyć się niemalże remisem! IBSP dla WP
Wg sondażu IBSP dla Wirtualnej Polski, gdyby wybory prezydenckie odbyły się teraz, mogłyby zakończyć się niemalże remisem! Źródło: IBSP dla WP

Wyniki sondażu dotyczącego II. tury wyborów prezydenckich wskazują, że o tym, kto zostanie głową państwa zdecydują ułamki procentów. Dlatego dla dwójki liderów tak ważne będzie nie tylko "przechwytywanie" głosów kandydatów, którzy odpali w I. turze, ale też zmotywowanie swoich żelaznych elektoratów do udziału w głosowaniu.

IBSP dla WP
Źródło: IBSP dla WP

Więcej sondaży, badań i analiz znajdziesz na StanPolityki.pl

dq3z3lg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dq3z3lg
dq3z3lg
Więcej tematów