Andrzej Duda kwestionuje efekt szczepień przeciw COVID? "Rok temu zakażeń było tyle samo"
- Wszyscy mamy nadzieję, że to szczepienie doprowadzi do zgaśnięcia pandemii koronawirusa. Niestety pytanie, czy będzie to tak do końca skuteczne, cały czas jest przed nami - powiedział prezydent Andrzej Duda we wtorek w Bratysławie. Zasugerował także, że przyczyna spadku zakażeń może być inna, niż zaszczepienie coraz większej liczby Polaków.
- Dziś żyjemy nadzieją, że ludzkość weszła na ścieżkę powrotu do normalności, że wraz z pojawieniem się szczepionek skutecznie zarządzamy tym kryzysem. Choć oczywiście zawsze pozostaje otwarte pytanie, czy rzeczywiście tak jest - powiedział prezydent.
Andrzej Duda stwierdził, że dyskusje na ten temat toczą się między światowymi przywódcami w kuluarach.
Andrzej Duda kwestionuje szczepienia na COVID?
Prezydent zasugerował, że spadek zakażeń w Polsce może być spowodowany pogodą, bo rok temu szczepień nie było, a liczba zakażeń była taka jak teraz.
- Czy możemy mówić o tym, że jeżeli liczba zachorowań w moim kraju, w Polsce, spadła w tej chwili do takiego poziomu dziennie, jak notowaliśmy dokładnie rok temu, czyli między 200 a 400 przypadków, to rzeczywiście możemy się cieszyć, że jest to efekt szczepienia, czy jest to efekt po prostu tego, że mamy takie, a nie inne warunki atmosferyczne, że taka jest pora roku? W zeszłym roku nie mieliśmy szczepionki, a tych przypadków było tyle samo - stwierdził.
Zobacz też: Koronawirus. Kiedy definitywny koniec maseczek? Padł "realny" termin
Na konferencji prasowej prezydent był pytany w kontekście tej wypowiedzi, czy w pełni wierzy w skuteczność szczepionek.
- Oczywiście, że wierzę w stu procentach w skuteczność szczepionek dlatego, że efekty ich działania są widoczne - odparł Duda.
Eksperci: temperatura ma niewielki wpływ
Zgodnie z badaniami naukowców ze szwajcarsko-niemieckiego zespołu, zdolność koronawirusa SARS-CoV-2 do zakażania niewiele zmienia się w zależności od temperatury.
- To zaskakujące: nie ma znaczenia, czy jest zimno, czy bardzo gorąco - mówiła Stephanie Pfänder z Ruhr-Universität w Bochum, współautorka pracy opublikowanej w "Journal of Infection".
O tym, że ani zwiększona ilość promieniowania UV, ani wyższa temperatura nie będą inaktywowały koronawirusa, mówił w rozmowie z Wirtualną Polską także wirusolog dr Tomasz Dzieciątkowski.
- Do inaktywacji dochodzi dopiero w temperaturze powyżej 65 st. Celsjusza, więc na to nie mamy co liczyć - dodaje.
Prezydent w Bratysławie
Prezydent Andrzej Duda przemawiał we wtorek podczas inauguracji konferencji GLOBSEC. Tematem debaty w tym roku jest "środkowoeuropejska droga do odbudowy po pandemii".
Jak podkreślił podczas swojego wystąpienia, "niewiele jest na świecie zjawisk, które miałyby tak bardzo powszechny charakter, jak pandemia SARS-CoV-2".
Prezydent stwierdził, że "niepozorny patogen zaatakował cały świat, uderzając nie tylko w zdrowie publiczne, przynosząc śmierć i cierpienie, ale przede wszystkim zachwiał społecznym poczuciem bezpieczeństwa i fundamentami światowej ekonomii".
Andrzej Duda podkreślił także, że żadne społeczeństwo i gospodarka nie oparły się kryzysowi.