Nadchodzi fala upałów. Jak uchronić się przed zagrożeniem?
Przed nami długo oczekiwane, letnie temperatury. Już pierwsze dni czerwca przyniosą odczuwalną zmianę aury, a w drugiej połowie miesiąca do Polski nadciągnie kilkudniowa fala upałów. O tym, jak bezpiecznie korzystać ze słońca, opowiedział dr Tomasz Dzieciątkowski.
04.06.2021 12:37
- Podczas upałów należy spożywać duże ilości płynów, najlepiej izotonicznych, elektrolitów, bo wypacamy sole - mówi dr Tomasz Dzieciątkowski, wirusolog i mikrobiolog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Specjalista przypomina też o nakryciach głowy, przewiewnych ubraniach i kremach z filtrem.
- Dopasowanie wysokości SPF jest oczywiście kwestią indywidualną. Rozsądnie jednak jest sięgnąć po kremy z filtrem 30-50, a dla małych dzieci nawet te z oznaczeniem 100 SPF - precyzuje dr Dzieciątkowski.
Upały a osoby starsze
Gorące dni mogą szczególnie dać się we znaki osobom starszym. Ich organizm często nie umie już tak dobrze przystosować się do nagłych skoków temperatur, jak organizm młodych. Rozmówca Wirtualnej Polski przypomina jednak, że trochę słońca nie zaszkodzi.
Zobacz też: Boże Ciało i długi weekend. Nowa pogoda z IMGW. Rewelacyjne informacje!
- Nie upychajmy seniorów w domach, kiedy jest ładna pogoda. Idźmy z nimi na spacer, natomiast pamiętajmy o tym, żeby w miarę możliwości zapewnić cień, dużą ilość płynów i przewiewne ubrania. Krótki spacer czy fotel pod drzewem lub parasolem w ogrodzie nie zaszkodzi, a tylko im pomoże i uprzyjemni życie - mówi specjalista.
Koronawirus w Polsce. Urlop nie zwalnia nas z odpowiedzialności
Mimo że szczyt trzeciej fali koronawirusa za nami, a Polacy zabrali się już za planowanie wakacji, musimy pamiętać o obowiązujących restrykcjach.
- Nie bójmy się, ale uważajmy, zachowujmy zdrowy rozsądek - mówi dr Dzieciątkowski. - Zakażenie koronawirusem na świeżym powietrzu jest rzeczywiście mało prawdopodobne, ale możliwe. Zwłaszcza tam, gdzie są duże skupiska ludzi - mówi specjalista.
Dr Dzieciątkowski przypomina, że ani zwiększona ilość promieniowania UV, ani wyższa temperatura nie będą inaktywowały koronawirusa.
- Do inaktywacji dochodzi dopiero w temperaturze powyżej 65 st. Celsjusza, więc na to nie mamy co liczyć - dodaje.
Rozmówca Wirtualnej Polski apeluje także o unikanie dużych zgromadzeń ludzkich, noszenie maseczek w pomieszczeniach zamkniętych i higienę rąk.
- Mam świadomość, że tęsknimy za normalnymi wakacjami, ale to lato jeszcze takie nie będzie, zwłaszcza, że nie obserwujemy w Polsce imponującego odsetka osób zaszczepionych - przyznaje.
Zobacz także