Trwa ładowanie...

Amnesty International: Tymoszenko nie jest więźniem sumienia

- Była premier Ukrainy Julia Tymoszenko nie jest więźniem sumienia, choć jest represjonowana politycznie - powiedziała na konferencji prasowej w siedzibie Amnesty International Nicola Duckwort, kierująca działem Europy i Azji Środkowej.

Amnesty International: Tymoszenko nie jest więźniem sumieniaŹródło: AFP, fot: Sergei Supinsky
de5mk9r
de5mk9r

- Zarzuty przeciw Tymoszenko mają motyw polityczny. Skazano ją dlatego, że obecne władze Ukrainy politycznie nie zgadzają się z decyzjami, które podjęła stojąc na czele rządu - zaznaczyła Duckwort. - Takich spraw nie rozstrzyga się na sali sądowej, lecz przy urnie wyborczej - wyjaśniła.

- Sądzimy, że Tymoszenko powinna zostać zwolniona, ale nie traktujemy jej jak więźnia sumienia, ponieważ jej sprawa dotyczy politycznych decyzji, które podjęła, a nie jej sumienia - dodała.

Tymoszenko została skazana w ub.r. na 7 lat pozbawienia wolności za nadużycia przy zawieraniu umów gazowych z Rosją w 2009 r. Skargę kasacyjną od tego wyroku Sąd Najwyższy Ukrainy rozpatrzy 26 czerwca.

Dzień wcześniej ma się rozpocząć drugi proces przeciw Tymoszenko, w którym oskarżona jest o machinacje finansowe z lat 90., gdy kierowała firmą handlującą gazem Jednolite Systemy Energetyczne Ukrainy (JSEU).

W kwietniu Tymoszenko oświadczyła, że w więzieniu zastosowano wobec niej siłę i ogłosiła głodówkę. Obecnie przebywa w szpitalu w Charkowie, gdzie pod kontrolą niemieckich lekarzy przechodzi leczenie kręgosłupa.

de5mk9r
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
de5mk9r
Więcej tematów