Trwa ładowanie...

Amerykańskie media, relacjonując szczyt, koncentrują się na słowach Obamy o TK

• "Washington Post": Polska sama figuruje na liście wyzwań

• "New York Times": niezwykła publiczna reprymenda po spotkaniu Dudy i Obamy

Amerykańskie media, relacjonując szczyt, koncentrują się na słowach Obamy o TKŹródło: PAP, fot: Leszek Szymański
d4fp6hv
d4fp6hv

W relacjach ze szczytu NATO w Warszawie amerykańskie media zwracają uwagę głównie na słowa prezydenta Baracka Obamy o zaniepokojeniu m.in. sytuacją wokół Trybunału Konstytucyjnego w Polsce. "Polska sama figuruje na liście wyzwań" - pisze "Washington Post".

"Washington Post" komentuje, że szczyt NATO, "długo planowana i największa międzynarodowa impreza, która odbyła się w Polsce, postawił w świetle jupiterów działania rządu, z których ostatnim, w przeddzień szczytu, było przyjęcie przez niższą izbę parlamentu ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, według krytyków zagrażającej jego niezależności".

"Przywódcy krajów NATO zebrali się w piątek w polskiej stolicy, aby omówić niepokojącą listę zagrożeń dla globalnego bezpieczeństwa, w tym zakwestionowanie zachodniego zimnowojennego porządku. A teraz Polska sama dołączyła do listy wyzwań" - ocenia gazeta.

Według waszyngtońskiego dziennika "prawicowa partia Prawo i Sprawiedliwość, która odniosła wielkie zwycięstwo w październiku, podjęła daleko idące wysiłki, aby umocnić swoje wpływy, wyznaczając pięciu nowych sędziów do Trybunału Konstytucyjnego i odmawiając uznania tych wyznaczonych przez poprzedni rząd".

d4fp6hv

Gazeta przypomina słowa prezydenta Obamy skierowane w Warszawie do prezydenta Andrzeja Dudy, w których wyraził on "zaniepokojenie związane z pewnymi działaniami i impasem wokół polskiego Trybunału Konstytucyjnego".

Jak ocenia "Washington Post", "problemy w Polsce są kolejnym elementem składającym się na poczucie, że stabilność zachodnich demokracji jest bardziej chwiejna niż wielu sądziło w ciągu intensywnych 25 lat od rozpadu Związku Radzieckiego".

"Wielka Brytania zagłosowała dwa tygodnie temu za oderwaniem od Unii Europejskiej, co jest punktem zwrotnym zagrażającym całemu powojennemu projektowi. W Stanach Zjednoczonych krytycy z obu partii podają w wątpliwość przywiązanie niemal pewnego republikańskiego nominata prezydenckiego Donalda Trumpa do idei wolności religijnej, niezawisłego sądownictwa i konstytucyjnej ochrony mediów. A rosyjska aneksja w 2014 roku ukraińskiego Półwyspu Krymskiego była pierwszym przypadkiem siłowych zmian granic w Europie od 1945 roku" - komentuje gazeta.

"New York Times" stwierdza, że do "niezwykłej publicznej reprymendy udzielonej bliskiemu amerykańskiemu sojusznikowi doszło po prywatnym spotkaniu Baracka Obamy i Andrzeja Dudy w dniu otwarcia warszawskiego szczytu NATO".

d4fp6hv

"NYT" zauważa, że Polska już była poddana krytyce w związku ze sprawą Trybunału. Jak pisze, "w ubiegłym miesiącu Komisja Europejska oświadczyła, że Polska naruszyła standardy Unii Europejskiej w kwestii rządów prawa, co może ostatecznie zakończyć się sankcjami".

Na wyrażenie przez prezydenta USA zaniepokojenia kryzysem wokół Trybunału i apel o ochronę instytucji demokratycznych zwrócił także uwagę w swojej relacji z Warszawy "Wall Street Journal".

d4fp6hv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4fp6hv
Więcej tematów