Trwa ładowanie...

Amerykański cyberatak na Iran. Odwet za zestrzelenie drona

Donald Trump wstrzymał się przed zbombardowaniem Iranu w odwecie za atak na amerykańskiego drona. Ale USA odpowiedziały w inny sposób: atakiem cybernetycznym na irańskie służby.

Amerykański cyberatak na Iran. Odwet za zestrzelenie dronaŹródło: PAP/EPA
dcodjfk
dcodjfk

Informację o cyberataku podał portal Yahoo, powołując się na dwóch byłych oficjeli amerykańskiego wywiadu. Do ataku miało dojść w czwartek wieczorem, a jego celem miała być grupa irańskich szpiegów-hakerów powiązanych z irańską. Grupa miała wspierać Iran w ataku minowym na dwa zatopione tankowce w Zatoce Omańskiej.

Szpiedzy przez lata mieli indentyfikować i namierzać wszystkie statki przepływające przez strategicznie ważną cieśninę Ormuz. Więcej szczegółów na temat cyberoperacji nie podano. Wiadomo natomiast, że i irańskie cyberwojska również nie pozostały bezczynne. Według informacji amerykańskich firm zajmujących się cyberbezpieczeństwem, Irańczycy prowadzą szeroką kampanię w celu zinfiltrowania amerykańskich instytucji.

Do cyberataku doszło po tym, jak prezydent Donald Trump zdecydował o powstrzymaniu militarnego odwetu na Iran za zestrzelenie drona Global Hawk nad cieśniną Ormuz. Jak stwierdził, uderzenie, które mógłoby pociągnąć za sobą do 150 ofiar śmiertelnych, byłby nieproporcjonalną odpowiedzią na czyn Irańczyków. Jednocześnie wezwał Iran do podjęcia rozmów i zagroził, że dalsze ataki mogą się skończyć dla niego "wymazaniem" z mapy świata.

Zobacz także: Jarosław Kaczyński premierem po wyborach? Komentatorzy nie wykluczają takiego scenariusza

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dcodjfk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dcodjfk
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj