Trwa ładowanie...

Amerykańska spółka negocjuje przejęcie producenta Pegasusa

Media w USA i Izraelu podały, że izraelska spółka NSO, producent oprogramowania inwigilacyjnego Pegasus, prowadzi rozmowy z amerykańskim funduszem venture capital Integrity Partners w sprawie sprzedaży aktywów. Szpiegowska aplikacja miałaby zostać przekształcona w defensywne narzędzie cyberbezpieczeństwa.

Mecenas Roman Giertych (na ekranie) uczestniczy zdalnie w posiedzeniu senackiej komisji nadzwyczajnej do spraw wyjaśnienia przypadków nielegalnej inwigilacji Mecenas Roman Giertych (na ekranie) uczestniczy zdalnie w posiedzeniu senackiej komisji nadzwyczajnej do spraw wyjaśnienia przypadków nielegalnej inwigilacji Źródło: PAP, fot: Tomasz Gzell
d24oicf
d24oicf

Według dziennika "Haarec" rozmowy jeszcze się nie zakończyły, ale są w zaawansowanym stadium. Integrity Partners mógłby jednak przejąć kontrolę nad NSO jeszcze w tym roku.

Zdaniem izraelskiej gazety celem sprzedaży miałoby być zrehabilitowanie spółki, która popadła w niesławę i kłopoty finansowe po objęciu jej sankcjami przez władze USA. Była to konsekwencja faktu, że podstawowy produkt firmy - narzędzie hakerskie Pegasus - było wykorzystywane do włamań do telefonów amerykańskich dyplomatów.

NSO sprzedawała oprogramowanie pozwalające na daleko idącą inwigilację autorytarnym reżimom oraz władzom, które wykorzystywały je do szpiegowania m.in. przeciwników politycznych.

Jarosław Gowin wraca do polityki. "Polityczny fighter intelektualista"

Jak donosi agencja Bloomberg, izraelska spółka "skupia się na propozycjach, które przekształciły by know-how stojące za Pegasusem w ściśle defensywne usługi związane z cyberbezpieczeństwem".

d24oicf

Sama NSO nie odniosła się bezpośrednio do negocjacji z funduszem Integrity Partners, ale oznajmiła, że przejęciem zainteresowanych jest kilka amerykańskich funduszy i z każdym z nich prowadzi rozmowy.

Przypomnijmy, we wtorek Grupa Citizen Lab potwierdziła dwa kolejne przypadki użycia systemu Pegasus w Polsce. Zdaniem kanadyjskich ekspertów inwigilowany był lider AgroUnii Michał Kołodziejczak oraz Tomasz Szwejgiert. Ten drugi jest współautorem książki o szefie MSWiA Mariuszu Kamińskim.

Wcześniej pojawiły się informacje, że inwigilowano Romana Giertycha, gdy jako adwokat kontaktował się m.in. z Donaldem Tuskiem, senatora KO Krzysztofa Brejzę, gdy był szefem sztabu przed wyborami w 2019 roku oraz prokurator Ewę Wrzosek.

d24oicf

W Senacie powstała już specjalna komisja ds. Pegasusa, teraz ważą się losy, czy komisja śledcza, mająca dużo większe uprawnienia, powstanie w Sejmie. Paweł Kukiz zażądał, aby to on był jej przewodniczącym. A to od niego i jego posłów zależy, czy opozycja znajdzie do tego większość. PiS jest konsekwentnie przeciw.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d24oicf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d24oicf
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj