Amerykańska prognoza pogody na sierpień. Końcówka wakacji ze zmianą
Jak wynika z amerykańskich prognoz na sierpień, ostatni miesiąc wakacji może okazać się znacznie chłodniejszy od lipca. Wciąż będą pojawiać się burze, które - zdaniem synoptyków - mają szczególnie często występować w strefie od północnej Francji, przez Polskę, po kraje bałkańskie.
Tegoroczne lato należy do szczególnie ciepłych. Europę nawiedzają fale upałów, powodujące susze i pożary. Na początku lipca odnotowano również najcieplejszy dzień na świecie w historii pomiarów. Jak wynika z amerykańskiej prognozy pogody na sierpień, już niebawem sytuacja meteorologiczna może ulec drastycznej zmianie.
Pogoda. Sierpień 2023. Amerykanie wskazują trendy
Z prognoz amerykańskiej instytucji NOAA wynika, że po wyjątkowo upalnym lipcu w pogodzie nastąpi znacząca zmiana. Należy się jej spodziewać już na przełomie miesięcy. "Przede wszystkim temperatury wrócą do normy wieloletniej, a więc nieco powyżej 20 stopni" - interpretuje amerykańskie mapy serwis twojapogoda.pl.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Długoterminowe prognozy pogody wskazują, że szczególnie chłodno zapowiada się pierwszy tydzień sierpnia. W tym czasie anomalie średnich temperatur powietrza mogą być ujemne, co oznacza, że okres ten będzie chłodniejszy od norm wieloletnich. Zdaniem amerykańskich synoptyków, najniższych temperatur należy spodziewać się w górach oraz nad morzem. Dodatkowo, na początku sierpnia do Polski powrócą opady i zachmurzenie.
Pogoda na sierpień. Stopniowa poprawa w długoterminowych prognozach
Prognozy NOAA wskazują, że w kolejnych tygodniach sierpnia nastąpi stopniowa poprawa pogody. Temperatura powietrza wróci do średnich wartości norm wieloletnich. Nieco cieplej zapowiada się natomiast koniec miesiąca. Podczas ostatnich dni wakacji do kraju mogą powrócić upały. Wysokim temperaturom mogą jednak towarzyszyć gwałtowne zjawiska atmosferyczne, w tym burze i ulewy.
"Czerwiec i lipiec będą najsuchszymi miesiącami lata w tym regionie. Ulgę ma przynieść dopiero sierpień. Ilość opadów w drugiej części lata może jednak zależeć od aktywności tropikalnej Atlantyku, gdyż mogą skierować się w stronę północno zachodniej Europy pozostałości po huraganach i cyklonach tropikalnych, jakie w postaci niżów docierają nad nasz kontynent, zwłaszcza pod koniec sierpnia" - wskazuje serwis dobrapogoda24.pl.