Trwa ładowanie...

Amerykanie wybrali prezydenta USA - relacja na żywo

Prezydent Barack Obama wygrał wybory w USA, pokonując swego republikańskiego rywala do Białego Domu, Mitta Romneya, i zapewniając sobie rządy na drugą kadencję. Romney pogratulował Obamie zwycięstwa. W pierwszym po triumfie przemówieniu Barack Obama podziękował swoim wyborcom, rodzinie, sztabowi wyborczemu i rywalowi. Zwracając się do żony Barack Obama powiedział: "Michelle nigdy nie kochałem cię bardziej". W obecności tysięcy zwolenników zgromadzonych w sztabie, prezydent USA zapewnił, że najlepsze czasy dla Stanów Zjednoczonych dopiero nadejdą. - Nasza podróż była długa, ale pozbieraliśmy się - mówi. Wyniki sondażowe wskazują, że Barack Obama ma 303 głosy elektorskie, a republikański kandydat Mitt Romney 206. Do wygranej potrzeba 270 głosów elektorskich.

Amerykanie wybrali prezydenta USA - relacja na żywoŹródło: PAP/EPA, fot: Tannen Maury
d1u0c7c
d1u0c7c

Czytaj także: Najbardziej skomplikowane wybory świata

Obama wygrał wybory zdobywając 50 procent głosów bezpośrednich (wyborców), podczas gdy Romney uzyskał ich 49 procent. Przewaga prezydenta była bardziej wyraźna w liczbie głosów elektorskich, które w USA decydują o wyniku wyborów. Według prognozy CNN Obama otrzymał 303 głosy elektorskie, a Romney 206.

Obama wygrał ze swoim republikańskim oponentem w niemal wszystkich swing states, m.in. w Ohio, Wirginii, Kolorado, Wisconsin i Iowa. Ze stanów "wahających się", Romney triumfował tylko w Karolinie Północnej. Wyniki na Florydzie nie są jeszcze znane.

W wyniku wyborów Republikanie zachowali większość w niższej izbie parlamentu USA - Izbie Reprezentantów, co gwarantuje im możliwość blokowania inicjatyw prezydenta.

(fot. WP.PL)
Źródło: (fot. WP.PL)
d1u0c7c
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1u0c7c
Więcej tematów