Trwa ładowanie...

Amerykanie przejrzeli plan Putina. "Wykorzysta do przygotowania sił"

Rosja wykorzysta każde zawieszenie broni, aby przygotować się do przyszłych operacji ofensywnych w Ukrainie - pisze w sobotę w najnowszym raporcie amerykański Instytut Studiów nad Wojną. Raport ISW odnosi się do doniesień agencji Reuters, jakoby prezydent Rosji Władimir Putin był gotowy wstrzymać walki w Ukrainie na drodze wynegocjowanego zawieszenia broni.

Amerykanie przejrzeli plan Putina. "Wykorzysta do przygotowania sił"Amerykanie przejrzeli plan Putina. "Wykorzysta do przygotowania sił"Źródło: Getty Images,, fot: Contributor#8523328
dx3dlm8
dx3dlm8

W piątek agencja Reuters, powołując się na cztery rosyjskie źródła bliskie Kremlowi, podała, że Putin jest gotowy wstrzymać walki w Ukrainie na drodze wynegocjowanego zawieszenia broni, które uwzględni obecnie zajęte przez Rosję ukraińskie tereny.

Trzech informatorów z bliskiego otoczenia Putina podało, że przywódca Rosji podczas spotkania w małym gronie swoich doradców "wyraził frustrację" dotyczącą negocjacji z Ukrainą, które mają być - jak propagandowo stwierdził - "utrudniane przez państwa zachodnie". Putin ma być niezadowolony, że prezydent Ukrainy wyklucza go z rozmów pokojowych, które mają się odbyć w połowie czerwca na szczycie w Szwajcarii.

Źródła sugerowały, że "Putin jest gotowy zadowolić się zdobytymi do tej pory obszarami Ukrainy i wstrzymać walki na obecnej linii frontu". "Putin powie, że wygraliśmy, że NATO nas zaatakowało i zachowaliśmy suwerenność, że mamy korytarz lądowy na Krym - i to będzie prawdą" - powiedział jeden z informatorów.

Kreml nie będzie respektował międzynarodowych zobowiązań

W najnowszym raporcie amerykańskiego Instytutu Studiów nad Wojną czytamy, że Rosja wykorzysta każde zawieszenie broni, aby przygotować się do przyszłych operacji ofensywnych w Ukrainie.

dx3dlm8

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Spektakularny atak. HIMARS-y zmiażdżyły rosyjski 1Ł219 Zoopark-1

ISW przypomina o interwencji wojskowej Rosji na Krymie i w Donbasie w 2014 roku, która naruszyła wiele międzynarodowych zobowiązań Rosji. Obejmowały one poszanowanie suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy, co zostało potwierdzone w 1991 roku, kiedy Rosja uznała Ukrainę za niepodległe państwo. Dodatkowo, w Memorandum Budapeszteńskim z 1994 roku, Rosja zobowiązała się do nienaruszania suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy.

Rosja wykorzystałaby zawieszenie do przygotowania sił

Amerykański think tank zauważa, że nie ma żadnych podstaw do przypuszczenia, że Kreml będzie respektował nowe porozumienie. ISW podkreśla, że zawieszenie broni umożliwiłoby Rosji odbudowę zdegradowanych sił i dalszą mobilizację bazy obronnej oraz przemysłowej bez ograniczeń związanych z pilnymi potrzebami operacyjnymi w Ukrainie.

dx3dlm8

Według ISW, Rosja mogłaby wykorzystać zawieszenie broni do przygotowania sił i kolejnej serii operacji ofensywnych, mających na celu demilitaryzację i podbój Ukrainy. Kreml może też oczekiwać, że zamrożony front sprawi, iż zachodnie wsparcie dla Ukrainy stanie się mniej pilne, co mogłoby umożliwić Rosji wyprzedzenie Ukrainy w przygotowaniach do kolejnych działań wojennych.

Źródło: PAP, ISW, RIA NOVOSTI

dx3dlm8
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dx3dlm8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
dx3dlm8
Więcej tematów