Trwa ładowanie...
d1tht50

Ameryka o pogromie w Jedwabnem

W ostatnim numerze prestiżowego amerykańskiego tygodnika "New Republic" zamieszczono dwa teksty na temat wydanej właśnie w USA książki Jana Tomasza Grossa "Sąsiedzi" o pogromie w Jedwabnem.

d1tht50

W obszernym eseju zatytułowanym "Murder of Memory" (Morderstwo pamięci) Jarosław Anders - współpracujący z pismem polski krytyk literacki i tłumacz, były dziennikarz "Głosu Ameryki" - popiera tezy Grossa i broni go przed zarzutami polemistów w toczącej się w Polsce dyskusji. Pisząc o historii stosunków polsko-żydowskich, Anders stwierdza m.in., że antysyjonistyczna kampania rozpętana w 1968 r. w Polsce przez ówczesne władze komunistyczne napotkała życzliwe przyjęcie ze strony społeczeństwa.

Anders krytykuje także byłego dyrektora Radia Wolna Europa, Jana Nowaka-Jeziorańskiego za to, że ostrzegł, by książka Grossa nie została wykorzystana do akcji przeciwko Polsce ze strony nieżyczliwych Polakom kół żydowskich w USA.

W innym artykule na temat "Sąsiadów" Leon Wieseltier polemizuje z kolei z tekstem Adama Michnika o sprawie Jedwabnego, opublikowanym kilka tygodni temu w "New York Timesie" i "Gazecie Wyborczej". Michnik w swoim artykule starał się przedstawić całą złożoność problemu stosunków polsko-żydowskich w czasie II wojny światowej i przestrzegał przed pochopnymi i generalizującymi ocenami postaw Polaków wobec Holokaustu. (and)

d1tht50
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1tht50
Więcej tematów