Trwa ładowanie...

Zabrzmiało, jak żądanie. Kijów wykorzystał okazję. "Jeszcze w tym roku"

Ukraina zamierza przyspieszyć starania o akcesję Ukrainy do Unii Europejskiej. Wołodymyr Zełenski poinformował w poniedziałek wieczorem, że "kluczowym celem" władz w Kijowie jest, aby negocjacje ws. członkostwa Ukrainy rozpoczęły się jeszcze w tym roku.

Ambitny plan Ukrainy ws. wejścia do UE. Zełenski ujawniaAmbitny plan Ukrainy ws. wejścia do UE. Zełenski ujawniaŹródło: East News, fot: HANDOUT
dkx1w8d
dkx1w8d

Zełenski przypomniał w codziennym wystąpieniu publikowanym w mediach społecznościowych, że w poniedziałek w Kijowie odbyło się nieformalne spotkanie unijnej Rady do Spraw Zagranicznych. Rozmowy tego gremium po raz pierwszy zostały zorganizowane poza terytorium Unii Europejskiej.

- Wszyscy wiemy, że członkostwo Ukrainy w UE jest tylko kwestią czasu. Tak naprawdę spotkanie to odbyło się już w UE. Obiektywnie nasz kraj jest liderem w ochronie fundamentów, na których opiera się jedność europejska, jedność współczesnej Europy, która ceni wolność ludzi i równość narodów, a także ceni prawo międzynarodowe - oświadczył prezydent Ukrainy.

Podkreślił, że poniedziałkowe rozmowy skupiały się na "pełnym przystąpieniu Ukrainy do UE".

dkx1w8d

Zełenski chce Ukrainy w Unii Europejskiej

- Naszym kluczowym celem w tym zakresie jest rozpoczęcie negocjacji członkowskich jeszcze w tym roku. Podczas dzisiejszego spotkania (Rady do Spraw Zagranicznych - red.) po raz kolejny usłyszałem, że jest to jak najbardziej możliwe - powiedział Zełenski.

Zapewnił, że rząd w Kijowie wypełni siedem zaleceń Komisji Europejskiej, których zrealizowane jest warunkiem rozpoczęcia oficjalnych rozmów o członkostwie. Dotyczą one m.in. reformy wymiaru sprawiedliwości oraz przeciwdziałania korupcji.

Zełenski zaapelował też do wszystkich krajów UE, o "gotowość polityczną", potrzebną do wyrażenia zgody na rozpoczęcie negocjacji ze stroną ukraińską.

Ukraina w UE? Wniosek został złożony

28 lutego 2022 roku prezydent Wołodymyr Zełenski podpisał oficjalny wniosek o członkostwo Ukrainy w Unii Europejskiej. - Jestem pewien, że to realne - mówił wówczas. Trzy dni później swoje wnioski o członkostwo w UE podpisali liderzy Gruzji i Mołdawii.

dkx1w8d

Status kandydata to pierwszy krok na drodze do przystąpienia kraju do UE. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmą państwa członkowskie.

Przeczytaj też:

Źródło: Ukrinform

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dkx1w8d
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

dkx1w8d
Więcej tematów