Zabrzmiało jak żądanie. Kijów wykorzystał okazję. "Jeszcze w tym roku"
Ukraina zamierza przyspieszyć starania o akcesję Ukrainy do Unii Europejskiej. Wołodymyr Zełenski poinformował w poniedziałek wieczorem, że "kluczowym celem" władz w Kijowie jest, aby negocjacje ws. członkostwa Ukrainy rozpoczęły się jeszcze w tym roku.
03.10.2023 | aktual.: 30.01.2024 19:02
Zełenski przypomniał w codziennym wystąpieniu publikowanym w mediach społecznościowych, że w poniedziałek w Kijowie odbyło się nieformalne spotkanie unijnej Rady do Spraw Zagranicznych. Rozmowy tego gremium po raz pierwszy zostały zorganizowane poza terytorium Unii Europejskiej.
- Wszyscy wiemy, że członkostwo Ukrainy w UE jest tylko kwestią czasu. Tak naprawdę spotkanie to odbyło się już w UE. Obiektywnie nasz kraj jest liderem w ochronie fundamentów, na których opiera się jedność europejska, jedność współczesnej Europy, która ceni wolność ludzi i równość narodów, a także ceni prawo międzynarodowe - oświadczył prezydent Ukrainy.
Podkreślił, że poniedziałkowe rozmowy skupiały się na "pełnym przystąpieniu Ukrainy do UE".
Zełenski chce Ukrainy w Unii Europejskiej
- Naszym kluczowym celem w tym zakresie jest rozpoczęcie negocjacji członkowskich jeszcze w tym roku. Podczas dzisiejszego spotkania (Rady do Spraw Zagranicznych - red.) po raz kolejny usłyszałem, że jest to jak najbardziej możliwe - powiedział Zełenski.
Zapewnił, że rząd w Kijowie wypełni siedem zaleceń Komisji Europejskiej, których zrealizowane jest warunkiem rozpoczęcia oficjalnych rozmów o członkostwie. Dotyczą one m.in. reformy wymiaru sprawiedliwości oraz przeciwdziałania korupcji.
Zełenski zaapelował też do wszystkich krajów UE, o "gotowość polityczną", potrzebną do wyrażenia zgody na rozpoczęcie negocjacji ze stroną ukraińską.
Ukraina w UE? Wniosek został złożony
28 lutego 2022 roku prezydent Wołodymyr Zełenski podpisał oficjalny wniosek o członkostwo Ukrainy w Unii Europejskiej. - Jestem pewien, że to realne - mówił wówczas. Trzy dni później swoje wnioski o członkostwo w UE podpisali liderzy Gruzji i Mołdawii.
Status kandydata to pierwszy krok na drodze do przystąpienia kraju do UE. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmą państwa członkowskie.
Przeczytaj też:
Źródło: Ukrinform