Powstanie Warszawskie. Znaczący gest ambasadora Niemiec. Padły ważne słowa
1 sierpnia w całym kraju trwają obchody rocznicowe wybuchu Powstania Warszawskiego. Na ulicach i w oknach domów zawisły biało - czerwone flagi. Z kolei na znak "głębokiego bólu i wstydu" do połowy masztów zostały opuszczone flagi w przedstawicielstwach niemieckich.
Do obchodów wybuchu Powstania Warszawskiego z 1944 roku przyłączyła się też strona niemiecka. Na jej przedstawicielstwach flagi zostały opuszczone do połowy masztów.
- Dziś flagi niemieckich przedstawicielstw w Polsce opuszczone są do połowy masztów na znak głębokiego bólu i wstydu z powodu okrutnych zbrodni niemieckiego okupanta w walce z ludnością Warszawy podczas Powstania Warszawskiego - napisał 1 sierpnia w mediach społecznościowych Arndt Freytag von Loringhoven, ambasador Niemiec w Polsce.
Zobacz także: Rocznica Powstania Warszawskiego. Apel Pamięci
Jak dodał, wraz z premierem Nadrenii Północnej-Westfalii uczczono w Warszawie pamięć ofiar. Przedstawiciele Niemiec w sobotę złożyli wieńce pod Pomnikiem Powstania Warszawskiego na pl. Krasińskich w Warszawie.
Największe powstanie w okupowanej przez Niemców Europie
Powstanie Warszawskie było największym zrywem podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 r. do walki w stolicy Polski ruszyło około 50 tys. powstańców. Akcja planowana na kilka dni trwała ponad dwa miesiące.
Przeczytaj również: Niemcy. Rozprawa sądowa 100-letniego byłego strażnika obozu koncentracyjnego
Jak podaje PAP, w czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych.
Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone.
Sygnał, który każe zatrzymać się miastu. Co oznaczają syreny 1 sierpnia w godzinę "W"?