Trwa ładowanie...

Amantadyna. Czy ten lek wyleczy z COVID-19?

Polski neurolog prof. Konrad Rejdak otrzymał zgodę komisji bioetycznej i jest obecnie w trakcie badań, które dotyczą skuteczności stosowania amantadyny. Badania dotyczące tego preparatu prowadzone są w Polsce już od dłuższego czasu.

Amantadyna. Czy ten lek wyleczy z COVID-19?Amantadyna. Czy ten lek wyleczy z COVID-19?Źródło: Pixabay, fot: BlenderTimer
dpuugn7
dpuugn7

Polski neurolog prof. Konrad Rejdak otrzymał zgodę od komisji bioetycznej i jest obecnie w trakcie badań dotyczących skuteczność stosowania amantadyny w leczeniu osób, u których testy potwierdziły zakażenie koronawirusem. Lekarz podzielił się wynikami swoich badań.

Amantadyna - co to za lek i jak działa?

Amantadyna jest lekiem, który charakteryzuje się ciekawym działaniem farmakologicznym. Ten specyfik jest tolerowany przez układ pokarmowy i dobrze wchłaniany przez organizm po podaniu doustnym. Okres półtrwania trwa od 10 do 14 godzin, który w przypadku niewydolności nerek może trwać do 7 lub nawet 14 dni.

Amantadyna pierwotnie wprowadzona została na rynek jako preparat stosowany w leczeniu grypy typu A. Gdy okazało się, że wirus zmutował, a lek przestał być skuteczny, zaczęto stosować go w leczeniu pacjentów z chorobami neurologicznymi, np. Parkinsona.

Koronawirus w Polsce. Eksperci o nowych obostrzeniach

Amantadyna. Badania na pacjentach

Polski neugolog prof. Konrad Rejdak, szef kliniki neurologii SPSK4 w Lublinie jest właśnie w trakcie kolejnych badań. W kwietniu otrzymał zgodę od komisji bioetycznej na badania kliniczne z wykorzystaniem amantadyny w leczeniu COVID-19.

dpuugn7

W badaniu poddano obserwacji grupę 20 pacjentów z całej Polski, którzy byli zakażeni koronawirusem, a wcześniej przez kilka miesięcy przyjmowali amantadynę ze względu na wskazania neurologiczne.

- U ponad 20 pacjentów z zakażeniem koronawirusem potwierdzonym testem, którzy wcześniej przyjmowali amantadynę, nie rozwinął się pełnoobjawowy COVID-19, jak również po przejściu infekcji nie pogorszył się ich stan neurologiczny - wyjaśnił neurolog w rozmowie z portalem kurierlubelski.pl.

Amantadyna może być lekiem, który pomoże zmniejszyć objawy generowane przez koronawirusa.

Źródło: kurierlubelski.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dpuugn7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dpuugn7
Więcej tematów