Ależ mało słońca było tej jesieni. Niestety, mamy twarde dowody na kiepską pogodę

Macie poczucie, że tej jesieni były wyjątkowo mało słońca? Niestety to prawda i mamy na to dowód. Największa z prywatnych instalacji solarnych pod Warszawą wyprodukowała mniej energii niż w poprzednich latach.

Ależ mało słońca było tej jesieni. Niestety, mamy twarde dowody na kiepską pogodę
Źródło zdjęć: © East News | ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER
Tomasz Molga

- Tak, jest spadek. Widać, że we wrześniu było mniej energii. To wynik zwiększonego zachmurzenia. Wrzesień był znacznie słabszy, październik minimalnie lepszy od ubiegłego roku. Listopad najgorszy od dwóch lat - mówi WP pan Marcin, mieszkaniec podwarszawskiego Chotomowa. W ogrodzie swojego domu kilka lat temu zainstalował dużą instalację solarną produkującą energię ze słońca. To najlepszy barometr pogody w tej okolicy. Jeśli mieliście poczucie ze z pogodą w tym roku było słabo, to grafika jest tego najlepszym dowodem.

Obraz
© WP.PL | WP.PL

Tylko pozornie grafika jest skomplikowana. Im mniej słońca, tym mniej wyprodukowanej energii. Zazwyczaj właściciel elektrowni słonecznej jeszcze wczesną jesienią cieszył się z nadprodukcji energii. To oznaczało, że wszystkie domowe sprzęty zużywały mniej energii, niż zostało wyprodukowane ze słońca. Nadwyżkę sprzedawał zakładowi energetycznemu. W tym roku wcześniej musiał zacząć korzystać z prądu dostarczanego siecią.

Ostatnie miesiące były kiepskie dla wszystkich którzy inwestują w odnawialne źródła energii. Jeszcze gorszymi obserwacjami podzielił się instalator takich systemów z Olsztyna. - Zazwyczaj we wrześniu i październiku było tyle słońca, że kolektor na dachu swobodnie dawał radę podgrzać 300 litrów wody do temperatury 40 stopni Celsjusza. Mieliśmy mgły, zachmurzenie w efekcie solar grzał tylko do 25 stopni - mówi pan Andrzej z Olsztyna. Z jego obserwacji wynika, że tej jesieni nie pojawił się nad Polską ani jeden duży słoneczny wyż - taki który przynosi słoneczną pogodę na dwa tygodnie.

Kiedy pojawi się słońce? Z zestawienia wynika, że trochę słonecznych witamin łykniemy dopiero na przełomie lutego i marca.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
słońcepogodasolary
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)