Trwa ładowanie...
d18im8m

Ależ gorąca wojna w Wieliczce. Przeciwnicy wyciągają aferę na Rafała Bochenka z PiS

Ledwo Rafał Bochenek, były rzecznik rządu Beaty Szydło, ogłosił chęć kandydowania w wyborach samorządowych, a już trafił na celownik lokalnych oponentów. Ci zaś rozpowszechniają historię o lukratywnych kontraktach, jakie firma ojca i siostry polityka miała otrzymywać z Kopalni Soli Wieliczka.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rafał Bochenek, były rzecznik rządu Beaty Szydło kandyduje w wyborach samorządowych
Rafał Bochenek, były rzecznik rządu Beaty Szydło kandyduje w wyborach samorządowych (East News, Fot: ANDRZEJ LANGE)
d18im8m

"Afera" jest lokalna, pieniądze niewielkie, ale emocje i tak sięgają zenitu. - Mieszkańcy powinni się dowiedzieć, że Kopalnia Soli Wieliczka zamierzała przekazać lokalnemu samorządowi niepotrzebny budynek. I to za symboliczne pieniądze. Niestety, ostatecznie nie doszło porozumienia, bo do sprawy wmieszał się ojciec Rafała Bochenka. Budynek został rozebrany, a zamówienie na rozbiórkę trafiło właśnie do rodzinnej firmy Bochenków - mówi Wirtualnej Polsce urzędnik samorządu z Wieliczki (woj. małopolskie). Prosi o zachowanie anonimowości, ponieważ młody polityk PiS już rzekomo dociera do osób interesujących się sprawą i grozi pozwaniem do sądu.

Zobacz także: Tajemnicze spotkanie z Gersdorf. Tomasz Poręba komentuje

Chodzi o tzw. wiatę, w której gromadzili się turyści zainteresowani zwiedzaniem szybu Daniłowicza, czyli jednej z tras turystycznych kopalni. Jeszcze w 2016 roku zdecydowano, że drewniany budynek ma zostać pilnie rozebrany. W pobliżu odbywały się Światowe Dni Młodzieży i służby czuwające nad bezpieczeństwem imprezy zaleciły jego usunięcie. Jeden z radnych, który pracował w kopalni soli, rzucił pomysł, aby państwa firma nie niszczyła całkiem jeszcze zdatnej do użytku budowli, lecz przekazała ją samorządowi. W tym czasie trwała budowa kąpieliska publicznego w Brzegach (niedaleko Wieliczki) i właśnie tam można by przenieść konstrukcję. Jedynym kosztem takiej operacji miałaby być rozbiórka i wzniesienie wiaty w nowym miejscu.

d18im8m

Lokalni samorządowcy są oburzeni, ponieważ ostatecznie Kopalnia Soli Wieliczka zdecydowała się na rozbiórkę. Przy czym warte kilkadziesiąt tysięcy złotych zlecenie trafiło do firmy prowadzonej przez rodzinę Rafała Bochenka. - Szkoda, bo straciła lokalna społeczność, a jakiś tam prywaciarz sobie zarobił - komentuje przedstawiciel samorządu.

Atak na młodego kandydata PiS

Sprawa została ujawniona właśnie teraz, ponieważ Rafał Bochenek, były rzecznik rządu Beaty Szydło, zdecydował się na kandydowanie w wyborach samorządowych. Jest liderem listy PiS w okręgu wyborczym nr 2 (powiaty miechowski, proszowicki, krakowski i wielicki). Według spekulacji lokalnej prasy, w razie zwycięstwa miałby sięgnąć po stanowisko marszałka województwa małopolskiego.

W rozmowie z WP Rafał Bochenek skomentował, że sprawa, którą grają jego przeciwnicy, ma zdyskredytować jego osobę w oczach wyborców. Jak podkreślił, on sam nie ma żadnego wpływu na działalność gospodarczą, prowadzoną przez ojca i siostrę, zaś o szczegóły kontraktu należy pytać Kopalnię Soli Wieliczka.

d18im8m

Monika Szczepa, rzecznik prasowy Kopalni Soli Wieliczka, potwierdziła WP, iż "była koncepcja przekazania na rzecz Miasta i Gminy Wieliczka drewnianej wiaty". Jednak do porozumienia w tej sprawie nie doszło ze względu na brak inicjatywy samych władz gminy. W sprawie rozbiórki państwowa firma nie sobie nic do zarzucenia.

- Wykonawcę rozbiórki wybrano zgodnie z obowiązującym w kopalni regulaminem zamówień - podkreśla Monika Szczepa. - Oferty złożyło sześć firm. Oferty wahały się w przedziale cenowym do 60 tys. zł, wybraliśmy najkorzystniejszą, opiewającą na 31 tys. Firma wykonała prace zgodnie z obowiązującymi przepisami, wymogami technicznymi oraz sztuką budowlaną - dodaje rzecznik.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d18im8m

Podziel się opinią

Share

d18im8m

d18im8m
Więcej tematów