Trwa ładowanie...
d4j6wsq

Aleksiej Nawalny. Rosja wprowadza sankcje wobec Niemiec i Francji

Wprowadzenie sankcji wobec Niemiec i Francji przez Rosję to - jak poinformował minister spraw zagranicznych tego kraju Siergiej Ławrow - odpowiedź na restrykcje, ogłoszone przez te kraje w stosunku do Moskwy. Chodzi o otrucie rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego.
Share
Aleksiej Nawalny. Rosja nakłada sankcje na Niemcy i Francję
Aleksiej Nawalny. Rosja nakłada sankcje na Niemcy i FrancjęŹródło: PAP, Fot: Alexander Shcherbak
d4j6wsq

Nawalny został otruty w sierpniu podczas podróży samolotem z Tomska do Moskwy. Następnie został przewieziony do Berlina. Tam był leczony w klinice Charite. Władze Niemiec uznały, że próbowano go otruć środkiem typu Nowiczok - bronią chemiczną opracowaną jeszcze w czasach ZSRR. Rzeczniczka rosyjskiego opozycjonisty poinformowała, że ten mógł zostać otruty toksynami dorzuconymi do herbaty, którą pił przed wejściem na pokład.

W związku z próbą otrucia Nawalnego UE ogłosiła sankcje wobec sześciu przedstawicieli rosyjskich władz oraz Państwowego Instytutu Naukowo-Badawczego Chemii Organicznej i Technologii. Takie same sankcje wprowadziła Wielka Brytania.

Minister Spraw Zagranicznych, Siergiej Ławrow oświadczył jednak, że Moskwa nie może wykluczyć, że Aleksiej Nawalny został otruty już przebywając w Niemczech albo na pokładzie samolotu, który przetransportował go do berlińskiej kliniki Charite.

d4j6wsq

Z tego powodu w czwartek Rosja zapowiedziała w odwecie własne sankcje.

„Ponieważ lokomotywą sankcji UE w związku z Nawalnym były Niemcy i ponieważ sankcje te bezpośrednio dotyczą pracowników administracji prezydenta Rosji, nasze restrykcje będą lustrzane. Już zostały uchwalone, wkrótce poinformujemy o tym naszych niemieckich i francuskich partnerów” – cytuje Siergieja Ławrowa rosyjska agencja Interfax.

Szczegóły nie zostały jak dotąd ujawnione.

Zobacz też: Dodatek dla sprzedawców za pracę w czasie zarazy. "Solidarność" rozmawia z sieciami

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4j6wsq

Podziel się opinią

Share
d4j6wsq
d4j6wsq
Więcej tematów