PolskaAleksander Wielki nie założył Aleksandrii

Aleksander Wielki nie założył Aleksandrii

Aleksander Wielki podbił co prawda większość
świata znanego starożytnym Grekom, nie był jednak założycielem
egipskiego miasta Aleksandria. Przemianował tak jedynie jedno z
już istniejących miast - twierdzą francuscy naukowcy na łamach
najnowszego numeru pisma "New Scientist".

Aleksandria leży w Egipcie, na zachodnim skraju delty Nilu. O jej znaczeniu historycznym, kulturowym i politycznym świadczy m.in. fakt, że od 311 r. p.n.e. była stolicą Egiptu Ptolemeuszów, największym wówczas miastem śródziemnomorskim i portem handlowym. Była zarazem jednym z ważniejszych hellenistycznych ośrodków życia umysłowego i kulturalnego.

Powszechnie przyjmuje się, że Aleksandrię założył na przełomie lat 332 i 331 p.n.e. Aleksander III Wielki.

Alain Veron z francuskiego Uniwersytetu Paula Cezanne'a w Aix-en- Provence i jego współpracownicy wysunęli ostatnio hipotezę, zgodnie z którą jeszcze przed przybyciem Aleksandra Wielkiego na zachodni skraj delty Nilu ludzie budowali tam łodzie i akwedukty, wznosili budynki, łowili ryby.

Wszystkie te działania powodowały zanieczyszczenie środowiska ołowiem. Obecność tego pierwiastka stwierdzili badacze w gromadzących się przez setki lat osadach mułu w miejscu aleksandryjskiego portu.

Udało się im też ustalić historyczne zmiany stężenia ołowiu. Okazało się, że stężenie tego pierwiastka wzrastało od 2.686 do 2.181 r. p.n.e. i ponownie w latach 1000-800 p.n.e.

Kolejny raz stężenie ołowiu zwiększyło się bardzo około 330 r. p.n.e., gdy do portu przybył Aleksander Wielki. Utrzymywało się na wysokim poziomie aż do czasów Cesarstwa Rzymskiego - informuje Veron.

W związku z tymi analizami Veron twierdzi, że zachodni skraj delty Nilu jest zamieszkany od co najmniej 4,5 tys. lat.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)