Albania walczy o ocalenie najrzadszej foki świata
Grupa albańskich biologów morskich przeprowadza intensywne poszukiwania jednego z najrzadszych ssaków morskich na świecie w lazurowych wodach Morza Jońskiego. Liczebność śródziemnomorskiej mniszki dramatycznie spadła, pozostając teraz tylko w niewielkich, rozproszonych grupach u wybrzeży Albanii, Grecji, Turcji oraz na atlantyckim wybrzeżu Mauretanii.
Istnieją jednak nadzieje na ocalenie gatunku pomimo dramatycznych spadków populacji spowodowanych nadmiernym połowem ryb i degradacją ich przybrzeżnych siedlisk. Eksperci twierdzą, że liczby powoli zaczynają rosnąć dzięki morskim obszarom ochronnym, które zostały utworzone w ostatnich latach.
Gatunek foki przesunął się z kategorii "krytycznie zagrożonych" na Czerwonej Liście Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN) do zagrożonych. Jednak nadal są niezwykle trudne do śledzenia, ponieważ opuściły plaże i schroniły się w odizolowanych jaskiniach morskich.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Tajemnicze odkrycie na dnie Adriatyku. Znalezisko z Chorwacji ma 7 tys. lat
Albania chce uratować najrzadszą fokę świata
W Albanii naukowcy odkryli kilka jaskiń i zakątków, w których te nieśmiałe zwierzęta ukrywają się, zwłaszcza w okresie rozrodu - informuje agencję AFP Nexhip Hysolakoj, ekspert ds. różnorodności biologicznej.
Przez ostatnie pięć lat badacze umieszczali kamery w jaskiniach i innych ukrytych miejscach wzdłuż wybrzeża Adriatyku i Morza Jońskiego w południowej Albanii, aby lepiej monitorować zagrożony gatunek.
Hysolakoj, który pracuje w rezerwacie morskim Karaburun-Sazan, regularnie monitoruje aktywność ssaków.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Bliskie spotkanie w lesie. Zabawa małych niedźwiedzi w Bieszczadach
- Tylko regularne monitorowanie pozwala nam zidentyfikować obecność mniszki i zdefiniować miejsca, które mają być chronione - powiedzieli AFP francuscy naukowcy Jordi Salmona i Philippe Gaubert z Laboratorium Ewolucji i Różnorodności Biologicznej Uniwersytetu w Tuluzie.
Czytaj też: