Aktywistki mają przekaz dla prezydenta Dudy. "Polecamy nie udawać, że walczy pan z kryzysem klimatycznym"
- Nie ma się pan czym chwalić. Nie udawaj, że jakkolwiek walczysz z kryzysem klimatycznym - tak zwracają się do Andrzeja Dudy młode aktywistki, które - przy okazji organizowanego przez Joe Bidena szczytu klimatycznego - nagrały apel, skierowany do głowy naszego państwa.
Szczyt klimatyczny, który poprowadzi prezydent USA Joe Biden, odbędzie się 22 i 23 kwietnia 2021 roku. Jego organizacja to kolejny krok Bidena w kierunku międzynarodowej współpracy na rzecz walki ze zmianą klimatu.
W styczniu demokrata przywrócił Stany Zjednoczonego do paryskiego porozumienia klimatycznego, z którego w 2015 wycofał je ówczesny przywódca Donald Trump.
Andrzej Duda zaproszony na szczyt klimatyczny
W tegorocznym szczycie klimatycznym udział weźmie czterdziestu liderów państw całego świata. Wśród zaproszonych jest także prezydent Andrzej Duda.
I to właśnie do niego przekaz swojego spotu kierują trzy młode aktywistki klimatyczne - Dominika Lasota, Ewa Rewers i Wiktoria Jędroszkowiak.
Aktywistki nagrały spot. ws kryzysu klimatycznego. Zwracają się do Dudy
"Korzystając z okazji szczytu klimatycznego organizowanego przez Joe Bidena, zwracają się do prezydenta Dudy. W nagranym specjalnie na tę okazję spocie nawiązują do jego dotychczasowego ignoranckiego podejścia wobec kryzysu klimatycznego, ale również przemocy wobec aktywistek Młodzieżowego Strajku Klimatycznego na wiecach wyborczych Andrzeja Dudy podczas kampanii prezydenckiej w ubiegłym roku" – piszą organizatorki akcji.
"Nie udawaj, że jakkolwiek walczysz z kryzysem klimatycznym"
Aktywistki i aktywiści klimatyczni od lat przypominają o ogromnym wyzwaniu, jakim jest zmierzenie się z postępującym kryzysem klimatycznym. Młodzieżowy Strajk Klimatyczny wielokrotnie apelował już wcześniej do samego prezydenta Andrzeja Dudy, by ten podjął natychmiastowe działania - m.in. w zakresie odejścia od wydobycia węgla do 2030 roku, sprawiedliwej transformacji oraz dążenia do osiągnięcia neutralności klimatycznej.
Aktywiści domagają się też wskazanych przez naukę działań, "które doprowadzą do zatrzymania wzrostu średniej globalnej temperatury na poziomie 1.5 stopnia Celsjusza".
Szczyt klimatyczny - zdaniem aktywistek - jest dobrą okazją do tego, by przypomnieć prezydentowi powyższe postulaty. Wspominają o podpisanym w 2015 roku przez Polskę dokumencie, zwanym powszechnie porozumieniem paryskim.
- Zobowiązaliśmy się w nim do podjęcia zgodnych z nauką działań wobec kryzysu klimatycznego - słyszymy w spocie.
- Niestety w czasie kadencji pana i rządów pana partii chyba wypadło wam z głowy, że faktycznie powinniście coś zrobić w tej sprawie. Pomimo tego, że wielokrotnie wam o tym przypominaliśmy - mówią organizatorki akcji.
Aktywistki klimatyczne do Dudy: nie ma się pan czym chwalić
- Polecamy zatem nie udawać, że sprawiedliwa transformacja to polska specjalność, a pan jakkolwiek walczy z kryzysem klimatycznym. Naprawdę, nie ma się czym chwalić w tym zakresie - kwitują.
"Aktywistów i aktywistki klimatyczne atakowano na pana wiecach"
Działaczki w opublikowanym spocie nawiązały również do licznych aktów przemocy, które miały miejsce wobec demonstrujących członków Młodzieżowego Strajku Klimatycznego na wiecach wyborczych w 2020 roku, w trakcie kampanii prezydenckiej Dudy.
- Aktywistów i aktywistki klimatyczne atakowano na pana wiecach w Bydgoszczy, Krakowie, Opolu i Białymstoku, a pan nic nie zrobił. Mamy nadzieję, że nikt nie będzie pytał (na szczycie - red.) o to, jak w Polsce traktuje się osoby aktywistyczne. Jeszcze pan nie będzie wiedział, co odpowiedzieć i zrobi się niezręcznie - przekonują w spocie aktywistki.
"Może zrozumiesz, że najpierw warto posłuchać naukowców"
- Jesteśmy naprawdę ciekawe, co pan powie na tym szczycie – słyszymy.
- Może w końcu zrozumiesz, że najpierw warto posłuchać naukowców i ekspertek, analityków i wszystkich, którzy traktują kryzys klimatyczny poważnie – kontynuują aktywistki.
- Może chociaż wtedy będziemy mieli szanse na przyszłość – pada na końcu nagrania.
Tadeusz Rydzyk apeluje do bogatych. Komentarz Piotra Zgorzelskiego
Przeczytaj także: