Trwa ładowanie...

"Droga do anarchii". Przyłębska zabrała głos po decyzji Dudy

- Trybunał Konstytucyjny jednoznacznie wypowiedział się, jak prezydent stosuje prawo łaski. Ten akt łaski jest prawie że królewski - mówiła w TV Republika prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska, nawiązując do decyzji Andrzeja Dudy ws. Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Stwierdziła też, że "nowa moda na kwestionowanie orzeczeń TK to droga do anarchii".

 "Akt prawie że królewski". Przyłębska komentuje decyzję Dudy "Akt prawie że królewski". Przyłębska komentuje decyzję DudyŹródło: PAP
d1g7u5s
d1g7u5s

O to, czy coś stoi na przeszkodzie, by Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik jeszcze we wtorek opuścili zakłady karne, Julia Przyłębska była pytana w Telewizji Republika.

- Skoro głowa państwa, która jest dzierżycielem tego postępowania - bo to głowa państwa wydaje określony akt - apeluje do innych organów państwa, to w demokratycznym państwie prawa, gdzie wręcz konstytucja nakazuje nam współpracę, aby konstytucyjne organy państwa współpracowały ze sobą, to w mojej ocenie te organy powinny odpowiedzieć na ten apel pozytywnie - podkreśliła Przyłębska.

"Akt łaski prawie że królewski"

Dalej prezes TK mówiła, że "Trybunał Konstytucyjny jednoznacznie wypowiedział się, jak prezydent stosuje prawo łaski".

d1g7u5s

- Ten akt łaski, ja zawsze to podkreślam, jest aktem łaski prawie że królewskim. Trybunał Konstytucyjny jednoznacznie orzekł, że procedura zastosowana przez prezydenta jest zgodna z polską konstytucją - zaznaczyła Przyłębska.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Niech nie kompromituje państwa". Ekspert z apelem do Dudy.

Następnie odniosła się do różnicy zdań ws. ułaskawienia polityków PiS pomiędzy Sądem Najwyższym a prezydentem. W czerwcu 2023 roku SN uznał, że ułaskawienie Wąsika i Kamińskiego nie kończy sprawy i skierował ją ponownie do sądu okręgowego, który ich skazał.

d1g7u5s

- To był spór kompetencyjny między prezydentem, a Sądem Najwyższym - że nie ma jakiejkolwiek podstawy prawnej do tego, aby jakikolwiek organ wchodził w kompetencje prezydenta i uniemożliwiał prezydentowi wykonanie kompetencji związanej ze stosowaniem prawa łaski. Tak wygląda sytuacja - stwierdziła prezes TK.

"Droga do anarchii"

Przyłebska przypomniała, że we wtorkowym oświadczeniu prezydent odniósł się do orzeczeń TK.

d1g7u5s

- Jak wiecie państwo, orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego są powszechne i ostateczne. I nowa moda na kwestionowanie orzeczeń poprzez oświadczenia ministrów, przez powoływanie się na jakieś opinie, jest - w mojej ocenie - drogą do anarchii. Bo anarchizowanie prawa to jest nieuznawanie orzeczeń legalnych organów. A TK jest legalnie funkcjonującym organem - stwierdziła prezes TK.

- Można nie zgadzać się z jakimś orzeczeniem - nie tylko Trybunału, ale też sądu - ale nie oznacza to, że ta decyzja nie obowiązuje - podsumowała Przyłębska.

Źródło: Telewizja Republika

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1g7u5s
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1g7u5s
Więcej tematów